* ROK SZKOLNY 2013/2014 ZAKOŃCZONY *


Zakończenie roku szkolnego 2013/2014

 

    W końcu nadszedł ten czas, kiedy mogliśmy pożegnać się ze szkołą, niektórzy na dwa miesiące, a niektórzy już na zawsze opuścili nasze szkolne mury. Dzień kończący rok szkolny 2013/2014 rozpoczął się uroczystą mszą świętą o godz. 8:00. Po niej odbył się przemarsz za sztandarem szkolnym do budynku szkolnego, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Zaczęło się tradycyjnie od poloneza, następnie odbył się występ artystyczny uczniów trzecich klas, którym żegnali się ze swoim gimnazjum. A potem przyszedł czas na wyróżnienia i dyplomy - za wybitne osiągnięcia w nauce i w sporcie, w tym za tytuły sportowców roku, którymi zostali Ilona Kulig i Łukasz Jaworski oraz za tytuły najlepszych uczniów - Klaudia Tkacz i Mateusz Nabywaniec, za sukcesy w konkursach tematycznych, za pracę w Samorządzie Uczniowskim, za 100 % frekwencję... Wielu uczniów mogło być dzisiaj dumnym.

    Dzień ten był wyjątkowy dla trzecioklasistów. To właśnie tego dnia stali się absolwentami tej szkoły, po raz ostatni przyszli do gimnazjum, po raz ostatni spotkali się w takim gronie i poraz ostatni wysłuchali wyczytanie swojej obecności przyjmując dyplom ukończenia szkoły. Bez łez się nie obeszło...

    Wyróżnienia i podziękowania skierowano nie tylko do uczniów, ale też i do rodziców, którzy angażowali się w życie naszej szkoły. Uczniowie natomiast podziękowali nauczycielom - kwiatami, wzruszeniem, szczerością, dobrym słowem...

   Czas na zasłużony, wakacyjny  odpoczynek.

 Miłych, bezpiecznych i udanych WAKACJI życzy Grono Pedagogiczne Waszego Gimnazjum :)

 


 

Apel podsumowujący rok szkolny 2013/2014

 

   Na dzień przed zakończeniem roku szkolnego, 26 czerwca odbył się apel podsumowujący rok szkolny 2013/2014, podczas którego licznie nagrodzono uczniów za znaczne osiągnięcia w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, tematycznych i sportowych.

  Gimnazjaliści biorący udział w projekcie "Młode Bieszczady" otrzymali certyfikaty ukończenia tego projektu, natomiast uczniowie biorący udział w konkursach tematycznych organizowanych w ramach projektu otrzymali dyplomy oraz cenne nagrody rzeczowe.

   Na zakończenie uczniowie przygotowali prezentację multimedialną, w której zawarto pamiątkowe zdjęcia z życia szkoły trzecioklasistów.

 


 

Przywitanie przyszłych gimnazjalistów

 

   23 czerwca Samorząd Uczniowski zorganizował przywitanie uczniów obecnych szóstych klas szkół podstawowych w Tarnawie Dolnej, Czaszynie i Łukowym. Z powodów trudności organizacyjnych (problemy z dojazdem) trwało to dwa dni, ale daliśmy radę.

   Uczniowie SU przygotowali dla szóstoklasistów kilka atrakcji. Na początek oprowadzono uczniów po szkole przedstawiając im ciekawe zakątki naszego gimnazjum – od sal lekcyjnych po stołówkę. Przy okazji przyszli uczniowie naszej szkoły mogli dowiedzieć się czegoś ciekawego o ich przyszłych nauczycielach.

    Po wprowadzeniu gości na salę gimnastyczną czekała na nich kolejna atrakcja - wystąpienia artystyczne oraz konkurencje i zabawy takie jak: konkurs wiedzy na wesoło, konkurs sprawnościowy złożony z biegu z przeszkodami, strzałem piłki na bramkę oraz rzutem do kosza, a także przeciąganiem liny, wspólny taniec „Belgijka”.

   W trakcie spotkania Pan Dyrektor przywitał zebranych gości, przedstawił przybyłym uczniom parę ważnych spraw oraz przekazał broszurki z istotnymi informacjami.

   Po pełnych wrażeń przywitaniu integracyjnym Samorząd Uczniowski Gimnazjum pożegnał się z uczniami szkół podstawowych. W tym dniu byli to nasi goście, ale po wakacjach, będą w naszej społeczności szkolnej i spędzą tu miło przynajmniej trzy lata.

 


 

Zajęcia terenowe naszych gimnazjalistów w Suchych Rzekach

 

   5 i 6 czerwca 2014 r. grupa ekologów z naszej szkoły wzięła udział w zajęciach terenowych w Suchych Rzekach w ramach programu „Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów”. Uczniowie pokonali ścieżkę przyrodniczą Suche Rzeki – Smerek. W trakcie wędrówki „odkrywali „ charakterystyczne zbiorowiska, rośliny i zwierzęta.  Na szczycie podziwiali wspaniałe widoki, robili pamiątkowe zdjęcia. Po odpoczynku, w stacji naukowo- dydaktycznej BdPN  uczestnicy utrwalili wiadomości- na długo zapamiętają jak wygląda kuklik zwisły, firletka poszarpana, bodziszek cuchnący, marzanka wonna i wiele, wiele innych. Uczniowie mieli okazję poznać również ekosystem potoku górskiego i oczka wodnego. Obserwowali traszki zwyczajne, grzebieniaste i górskie, kumaki górskie, larwy owadów, zaskrońce. W miłej atmosferze w naturalnym środowisku przeżyli lekcję biologii i geografii , co na pewno zaprocentuje w przyszłości.

 


 

UWAGA !!!

 

    Samorząd Uczniowski rozpoczyna zbiórkę pieniędzy na pomoc w leczeniu Maćka Kuspera, 22-letniego studenta AGH, chorego na stwardnienie guzkowe. www.maciejkusper.pl to adres strony, gdzie znajdziecie dokładne informacje o NIM samym i chorobie, z którą walczy. Chcemy pomóc mu O C A L I Ć    Z Y C I E. Prosimy, włączcie się w tę akcję, każdy na miarę swoich możliwości i zasobności portfela.

Kontakt: opiekunowie SU

 


 

Festyn Zdrowia 2014

 

   Już po raz drugi  Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tarnawie Dolnej zorganizowało Festyn Zdrowia, który odbył się 29.05 2014 r. Był on podsumowaniem projektów Młode Bieszczady, Czas na Zdrowie i Mini Mundial. Wszystkim  programom przyświecał  cel - zaangażowanie młodych ludzi do działań na rzecz zdrowego stylu życia i promocja  środowiska lokalnego. Uczniowie mieli okazję do zaprezentowania swoich zainteresowań , mogli uczestniczyć w rozgrywkach sportowych, grach i zabawach na świeżym powietrzu, poznali też pasje zaproszonych gości. A tegoroczną uroczystość uświetnili: Pan  Ernest Nowak - Burmistrz Miasta i Gminy w Zagórzu, Pan Janusz Fal - Dyrektor ZOS w Zagórzu, Kierownik  Posterunku Policji w Zagórzu - st.asp. Józef Puzio, Pani Lucyna Sobańska – wiceprezes Fundacji Bieszczadzkiej, Pan Mirosław Kaźmierczak - trener i prezes UKS Spartanie Zahutyń wraz z zawodnikami UKS Spartanie Zahutyń, hokeiści Ciarko PBS Bank KH Sanok:  Rafał Ćwikła, Wojciech Milan, Mateusz Skrobalak i Hubert Demkowicz, Pani Marzanna Gołda Instruktor Ratownictwa Medycznego wraz z praktykantami Ratownictwa Medycznego w Sanoku, Pani Agata Wójcik i Pan Krzysztof Indyk - nauczyciele  ZS nr 1 w Sanoku wraz z grupą uczniów tej szkoły, Pani Joanna Tkacz – przewodnicząca Rady Rodziców, uczniowie i nauczyciele  Gimnazjum w Zagórzu.

   Uczestnicy imprezy bawili się przy suto zastawionych stołach, na których serwowano potrawy przygotowane przez opiekunów i uczniów  ZS nr 1 w Sanoku. Pokazali oni, że zdrowe potrawy mogą być smaczne i kolorowe. Również rodzice i nauczyciele zaangażowali się w promocję zdrowej żywności, dzięki nim zebrani mogli delektować się serami z gospodarstwa ekologicznego, drożdżowymi bułeczkami, pierogami z owocami, przekąskami z warzyw i owoców.

   Ważnym punktem Festynu Zdrowia była promocja aktywności fizycznej. Do uprawiania sportu zachęciły obecnych, profesjonalne pokazy gimnastyczne zawodników i trenera UKS Spartanie Zahutyń. Jest to klub Mistrzów Podkarpacia w Gimnastyce Sportowej i Wicemistrzów Polski w Kulturystyce i Fitness – posiadają 10 medali Mistrzów Polski. Trener klubu pan Mirosław Kaźmierczak jest aktualnym Wicemistrzem Polski Weteranów w Kulturystyce Klasycznej, V miejsce w Pucharze Polski - Fitness Mężczyzn,  przebiegł 20 maratonów, jeden supermaraton (bieg na 100 km), dwukrotnie obiegł Jezioro Solińskie

   Szczególnym zainteresowaniem  cieszyła się obecność hokeistów PBS BANK KH Sanok. Udzielili oni wywiadu uczennicom z sekcji dziennikarskiej, zaprezentowali poszczególne elementy ubioru sportowego hokeisty, a następnie długo pozowali do zdjęć i rozdawali autografy. Duch rywalizacji i gry zespołowej udzielił się drużynom, które rozegrały finały Mini Mundialu w piłce nożnej dziewcząt i chłopców. Zwycięzcom wręczono puchary, medale i dyplomy .

   Uczniowie mogli także sprawdzić znajomość języka angielskiego w rozmowie z angielską rodziną, która zaszczyciła nas swoją obecnością.

   Nad Festynem czuwał Anioł Bieszczadzki – statuetka Młodych Bieszczadów.  Została ona przywieziona przez młodzież z Gimnazjum w Mchawie, a po Festynie uroczyście przekazana uczniom  Gimnazjum w Średniej Wsi.

   Wszystkim towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda, wesoła zabawa, emocje sportowe, podziw  i uznanie dla gości.

   W imienu społeczności Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tarnawie Dolnej chcemy wyrazić gorące podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do zorganizowania Festynu Zdrowia.

 


 

Spotkanie z podróżnikiem grupy "Trzask" - Skandynawia

 

   Naszą szkołę ponownie odwiedził podróżnik z ulubionej przez wszystkich grupę TRZASK. Tym razem tematem prezentacji była Skandynawia z surowym pięknem przyrody, wysokim poziomem gospodarczym i ludnością północy ze swoją kulturą i tradycją zwyczajów.

   Jak zwykle 90 minut okazało się za mało, bowiem wszyscy chcieliby wysłuchać więcej ciekawych opowieści, poznać nadzwyczaj interesujące ciekawostki i oglądnąć wspaniałe zdjęcia.

 


 

Sukcesy uczniów w konkursie z języka angielskiego

 

   Miło jest nam poinformować, że Mateusz Nabywaniec zdobył pierwsze, a Imane Sghir trzecie miejsce w KONKURSIE JĘZYKA ANGIELSKIEGO O NAGRODĘ BURMISTRZA MIASTA I GMINY ZAGÓRZ.

   Gratulujemy i życzymy Wam dalszych sukcesów! 

 


 

Dzień Patrona

 

   19 maja obchodziliśmy po raz jedenasty Dzień Patrona naszej szkoły. Rozpoczęliśmy go od uroczystej Mszy świętej w  Kościele Parafialnym pw. św. Wojciecha w Tarnawie Górnej. Następnie za sztandarem pod opieką wychowawców przeszliśmy do szkoły. Tutaj odbył się uroczysty apel, którego ważnym punktem był montaż słowno-muzyczny nauczaniu Jana Pawła II przygotowany przez uczniów klasy 1B wraz ze starszymi kolegami i koleżankami.

   W trakcie apelu głos zabrali zaproszeni goście: reprezentująca Urząd Miasta i Gminy Zagórz - Pani Ryszarda Bartosik, dyr. CDN w Sanoku Pani Marta Muszyńska, prezes Stowarzyszenia „Nasza Przyszłość – Tarnawa”  Pan Janusz Krajnik.

   Na zakończenie ogłoszono wyniki konkursów na różnych szczeblach, w tym rejonowym, poświęconych Janowi Pawłowi II. Laureatom konkursów (m.in. Jagoda Stach, Dominika Gruszka, Ima Sghir, Michał Kikta, Amanda Kunik) nagrody wręczały Panie Anna Kruczek i Maria Obal wraz z Panią Ryszardą Bartosik i Panią Martą Muszyńską

***

   W tym dniu odbyło się również rozdanie dyplomów i nagród laureatom powiatowego konkursu informatyczno-geograficznego "Poznać i Pokazać Świat - kraje Afryki" organizowanego przez naszą szkołę. Dyplomy wraz z nagrodami wręczał Pan Jarosław Bochnak wraz z Panią Ryszardę Bartosik oraz Panią Martę Muszyńską. Szczegóły wyników konkursu zostały zamieszczone w poniższej wiadomości.

 


- Rozstrzygnięcie konkursu powiatowego na najlepszą prezentację: ZOBACZ WYNIKI

 


 

Wyjazd do kina Helios w Rzeszowie

 

  Uczniowie wraz z nauczycielami zorganizowali grupę chętnych na wycieczkę i zamówili bilety. Gdy już doszło do wyjazdu, każdy kto siedział w busie był radosny, podekscytowany i ciekawy  o czym będzie film. Gdy po raz pierwszy weszliśmy do budynku można się  było poczuć jak gwiazda filmowa. Czerwony dywan, skurzane kanapy, lustra i gwieździste niebo nad głową.  Było świetnie. Potem weszliśmy do ciemnej sali kinowej, aby obejrzeć wybrany  film.  Była to ,,Transcendencja’’ z Johnym Deppem w roli głównej .  Film przedstawiał  historię, która może zdarzyć się w realu osobom, które cały swój czas  poświęcają na siedzenie w sieci. Po  ponad dwóch godzinach przed wielkim ekranem zdrętwiali, ale zadowoleni wyszliśmy na zewnątrz, żeby wrócić do domu. Każdy uczestnik wycieczki dzielił się swoją opinią na temat filmu. Każda była pozytywna. Zapakowaliśmy się do autokaru i udaliśmy się do domu. Lecz co to za wyprawa bez wizyty w Mc’ Donaldzie i zjedzenia  frytek,  czy wypicia koli. Do domów przyjechaliśmy dość późno bo po 23:00 .

   Następnego dnia w szkole zaczęły się pytania, kiedy następny wyjazd, ale to pewnie w przyszłym roku szkolnym.

W.K.


 

 

Konkurs na najładnięjszą gazetkę o Patronie naszej szkoły rozstrzygniety

 

   Mamy wielką przyjemność ogłosić wyniki konkursu na najładniejszą gazetkę klasową o Patronie naszej Szkoły - błogosławionym Janie Pawle II.

 

   I miejsce   –  kl. 2C

   II miejsce  –  kl. 3B

   III miejsce –  kl. 3A

 

   Wszystkie zaprezentowane materiały wymagały zaangażowania i uprzedniego, właściwego przygotowania. Wśród licznych zdjęć naszego Wielkiego Rodaka znalazły się także rysunki-symbole, ręcznie wykonane kwiaty... Wszystko to było dodatkiem do słów, które wypowiedział i napisał do nas Papież-Polak. Jak widać, pamiętamy je… nie tylko przy okazji zbliżającej się kanonizacji.

 

 Samorząd Uczniowski

 


 

PODSUMOWANIE KONKURSU

JĘZYKA ANGIELSKIEGO

 

   Konkurs został przeprowadzony 16 kwietnia 2014 roku w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tarnawie Dolnej. Wzięło w nim udział 10 uczniów. Poniżej znajdują się wyniki punktowe gimnazjalistów:

   1. Mateusz Nabywaniec   44,5 pkt / 59

   2. Klaudia Kaczmarska 44 / 59

   3. Patryk Brzeziński   42,75 / 59

Wyróżnienie:

   291298   42,5 / 59 

Pozostali uczestnicy konkursu:

   Tasare   34,25

   Kamil Pałacki   34

   Klaudia Tkacz   32,25

   09111998   32

   080698   30,5

   Paradise   30 

   Podczas apelu szkolnego, uczniowie, którzy zajęli trzy najwyższe pozycje oraz jedna wyróżniona gimnazjalistka otrzymają nagrody rzeczowe. Wszystkim uczestnikom konkursu wręczone zostaną dyplomy uczestnictwa oraz drobne pamiątki. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

E. Rozmus

 


 

Wesołych Świąt Wielkanocnych!

 

   Nie wiesz jak i nie wiesz skąd,

   w czasie Wielkanocnych Świąt

   zjawił się kurczaczek mały

   wielce uśmiechnięty cały,

   z kwiatuszkami wokół siebie

   z życzeniami wprost do Ciebie:

      Jaj przepięknie malowanych,

      świąt słonecznie roześmianych,

      w poniedziałek dużo wody

      zdrowia szczęścia oraz zgody!

                               Wesołego Alleluja! 

      


 

Egzamin gimnazjalny już po świętach!

 

   Tuż po przerwie świątecznej odbędą się egzaminy gimnazjalne trzecioklasistów. W tym czasie uczniowie młodszych klas mają wolne, co oznacza dłuższą przerwę świąteczną. Przypominamy poniżej rozkład części egzaminów w poszczególnych dniach:

   a) część humanistyczna23 kwietnia 2014 r. (środa)

      z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie – godz. 9:00

      z zakresu języka polskiego – godz. 11:00

   b) część matematyczno-przyrodnicza24 kwietnia 2014 r. (czwartek)

      z zakresu przedmiotów przyrodniczych – godz. 9:00

      z zakresu matematyki – godz. 11:00

   c) język obcy nowożytny25 kwietnia 2014 r. (piątek)

      na poziomie podstawowym – godz. 9:00

      na poziomie rozszerzonym – godz. 11:00

 Zyczymy wszystkim zdającym jak najwyższych wyników!

 


 

Konkurs z języka angielskiego organizowany przez II LO w Sanoku

- etap szkolny

 

   W najbliższą środę (9 kwietnia 2014 r.), w sali numer 5 od 8:35 do 9:35, zostanie przeprowadzony pierwszy, szkolny etap konkursu z języka angielskiego.

    W drugim etapie międzyszkolnym, w II Liceum Ogólnokształcącym w Sanoku, wezmą udział Ci uczniowie - spośród wszystkich zaproszonych szkół - którzy uzyskają najwyższą liczbę punktów.

    Bliższych informacji udzielą Wam nauczycielki anglistki: Janina Nycz oraz Ewa Rozmus.

    Zapraszamy i zachęcamy do udziału!

E.Rozmus

 


 

Konkurs z języka angielskiego dla uczniów Gimnazjum w Tarnawie Dolnej

 

      - Regulamin konkursu

 


 

Dzień Kobiet

 

   Dzień Kobiet to święto, do którego Polacy bardzo przywiązują uwagę. Chociaż już nie tak jak dawniej, to wciąż panowie nie zapominają o kwiatach dla pań w tym dniu. Nie zapomnieli też chłopcy w naszej szkole. W wielu klasach dziewczyny piękne róże, natomiast chłopcy z Samorządu Szkolnego w trochę komicznych strojach, przechodząc się po całej szkole składali życzenia wszystkim obecnym dziewczynom i paniom.

 

 


 

Turniej Strażacki - awans do etapu powiatowego

 

   26 lutego w Porażu odbył się etap gminny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom" uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów. W konkursie wzięło udział czterech naszych uczniów przygotowujących się pod opieką Pana Józefa Sadlika: Marcin Kieca, Przemysław Malec, Łukasz Jaworski i Jakub Piegdoń. Konkurs odbył w formie pisemnej z 30 zadaniami zamkniętymi. Najlepszych pięć osób kwalifikowało się do rundy finałowej, do której awnasnowali Łukasz Jaworski i Jakub Piegdoń. Finał był już w postaci ustnej, gdzie każdy z uczestników odpowiadał na trzy pytania. Najlepsz trójka finalistów wywalczyła nagrody rzeczowe oraz awans do etapu powiatowego. W trójce tej znalazł się Jakub Piegdoń.

   Serdecznie gratulujemy! 

 


 

Wyjazd na spektakl teatralny "Wrota czasu"

 

   Uczniowie naszego gimnazjum mieli okazję obejrzenia spektaklu teatralnego "Wrota czasu". 26 lutego czterdziestoosobowa grupa wybrała się pod opieką nauczycieli do SDK-u w Sanoku. Spektakl poruszał ważne kwestie dla dzisiejszej młodzieży - korzystanie bez umiaru z Internetu, zatracenie się w świecie wirtualnej rzeczywistości.

   Młodzież była zadowolona z wyjazdu, spektakl był ciekawy i interesujący - z niecierpliwością czekają na dalsze wyjazdy. 

 


 

Sukces w Ogólnoposlkim Konkursie Ortograficznym

 

   Uczniowie naszego gimnazjum często mają możliwość pokazania swoich licznych talentów. Bardzo chętnie biorą udział w różnych konkursach, w tym ogólnopolskich.

   W Ogólnopolskim Konkursie Ortograficznym "Dyktando (nie tylko) dla mistrzów" nasi uczniowie zajęli bardzo dobre miejsca, plasując się w I trzydziestce w kraju. Kamil Pałacki z klasy II B zdobył w tym konkursie wyróżnienie, zajmując 10 miejsce w Polsce.

   Gratulujemy sukcesów i zachęcamy wszystkich do udziału.  Niedługo,  bo już w kwietniu, kolejne konkursy.

 


 

Zjazd szkół biorących udział w projekcie "Młode Bieszczady"

 

   20 lutego 16-osobowa grupa uczniów z naszej szkoły udała się na kolejne w tym roku szkolnym  spotkanie szkół biorących udział w projekcie "Młode Bieszczady". Tym razem zjazd szkół odbył się w Ustrzykach Dolnych w klubie Manhattan (o poprzednim spotkaniu w Zagórzu można przeczytać we wcześniejszych wiadomościach).

   Na spotkaniu uczniowie każdej szkoły przywitali się swoim oryginalnym okrzykiem, a następnie przedstawili za pomocą prezentacji multimedialnej najciekawsze działania Samorządu Szkolnego z okresu trwania projektu. Po krótkim posiłku i chłodzących napojach na wszystkich zebranych czekała zabawa w postaci dyskoteki prowadzonej przez doświadczonego dyskdżokeja.

 


 

Spotkanie z podróżnikiem grupy "Trzask" - RPA

 

   18 lutego gościliśmy podróżnika grupy TRZASK, który dzięki wyszukanym i oryginalnym zdjęciom, wspaniale prowadzoną narracją zabrał nas do kraju na krańcach południowej Afryki - RPA (Republika Południowej Afryki). Na spotkaniu zebrali się prawie wszyscy uczniowie naszej szkoły, którzy przez półtora godziny oczarowani zostali prezentacją dalekiej Afryki, w której nie zabrakło humoru, ciekawostek, opowieści z dreszczykiem, poważnych historii, zabawnych scen, afrykańskich eksponatów oraz żelków za trafne odpowiedzi.

   Dalekie RPA stało nam się bliższe, bowiem:

- zobaczyliśmy Przylądek Igielny i Dobrej Nadziei,

- odwiedziliśmy wioskę Zulusów i poznaliśmy ich zwyczaje,

- poznaliśmy historię Nelsona Mandeli,

- dowiedzieliśmy się sporo o strusiach,

- dowiedzieliśmy się co znaczy słowo "apartheid" i jak wygląda życie białych i czarnych w RPA,

- zaglądaliśmy do szczęk żarłaczy białych w okolicach Durbanu,

- zobaczyliśmy Wielką Dziurę w Kimberley,

- spoglądaliśmy z Wielkiej Góry Stołowej.

 


 

Spotkanie poświęcone poezji miłosnej

 

   Przy okazji Walentynek dużo mówi się o miłości. Dlatego bibliotek i świetlica naszego gimnazjum zorganizowała spotkanie poświęcone poezji miłosnej. Organizatorzy spotkania pragnęli zwrócić uwagę uczestników na piękno i znaczenie słowa miłość oraz na to, jak można mówić o tym uczuciu za pomocą wierszy. Młodzież recytowała wiersze reprezentujące klasykę poezji takich twórców jak Petrarca, Mickiewicz, Tuwim jak i te autorów mniej znanych. Nie zabrakło też piosenek poruszających tę tematykę. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał serduszko z cytatem o miłości. Całe spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze. Nastrój recytowanych wierszy udzielił się zebranym i wywołał bardzo pozytywne reakcje.

 


 

Walentynki

 

   14 lutego obchodziliśmy święto zakochanych. Nazwa "Walentynki" pochodzi od św. Walentego - biskupa żyjącego w III wieku w Cesarstwie rzymskim, za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz ten za namową swoich doradców zabronił młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie w wieku 18 - 37 lat. Uważał on, że najlepszymi żołnierzami  są legioniści nie mający rodzin. Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Czyn ten przepłacił swoim życiem. Według legendy został on wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Pod wpływem jego miłości dziewczyna odzyskała wzrok. W przeddzień egzekucji dostała list podpisany "Od Twojego Walentego". Egzekucję wykonano 14 lutego 269 roku.

   Święto "Walentynek" obchodzone jest w wielu krajach na świecie. Stałym elementem walentynek jest wzajemne wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek.

   Również w naszej szkole Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Każdy zainteresowany mógł w poprzedzającym święto tygodniu nadać kartkę walentynkową do wybranej osoby. Kartki te wystarczyło wrzucić do zapieczętowanej skrzynki walentynkowej, następnie, 14 lutego, uczniowie Samorządu Uczniowskiego, przekazywali pocztę walentynkową adresatom. 

 


 

Statuetka "Listy dla Ziemi" dla naszego Gimnazjum!

 

   Uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tarnawie Dolnej brali udział w konkursie na wybranie 10 zielonych szkół w ramach ogólnopolskiej akcji "Listy dla Ziemi". Spośród wszystkich prezentacji i relacji komisja konkursowa wybrała do finału 31 inicjatyw szkolnych,  w tym - z naszej szkoły. W finale użytkownicy portalu społecznościowego facebook wybierali 10 najciekawszych i najbardziej "zielonych" projektów. W wyłonionej dziesiątce znalazł się projekt naszego Gimnazjum. Nad wszystkimi działaniami uczniów czuwała Pani Renata Kaczmarska, które kieruje ekologiczną inicjatywą naszej szkoły.

   Nasze wieloletnie działania na rzecz czystego środowiska zostały nagrodzone statuetką "Listy dla Ziemi", a szkoła uzyskała tytuł laureata w tym konkursie. Doceniono fakt, że nasi uczniowie oddali do tej pory ponad 500 kg baterii, za oddane w ramach akcji Ekoszkoły zużyte telefony komórkowe uzyskali 616 punktów, a potrzebującym przekazali około 200 kg plastikowych nakrętek. Systematycznie poszerzają swoją wiedzę i kształtują właściwe postawy dzięki współpracy z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym i Nadleśnictwem w Lesku. Osiągnięcia te mobilizują nas do kontynuowania działań w tym zakresie, co na pewno zaprocentuje w przyszłości.

 


 

Wyjazd do kina na film w 3D

 

   10 stycznia grupa uczniów klasy 2B, Samorządu Uczniowskiego, kółka geograficznego i kilkoro osób z innych klas udała się do kina Helios w Galerii Rzeszów w Rzeszowie.

    Seansem docelowym był film "Hobbit - Pustkowie Smauga". Była to druga część przygód Hobbitta - Bilbo Bagginsa w reżyserii Petera Jacksona, który był wielokrotnie nagrodzany za jego wcześniejszą ekranizację książki J. R. R. Tolkiena "Władca Pierścieni". Projekcja filmu odbyła się w jednej z sal kompleksu kina o bardzo wysokim standardzie, senas był nie tylko w 3D, ale także w podwyższonej jakości oferujący podwójną ilość klatek na sekundę (48 zamiast standarowych 24).

   Wyjazd do kina zorganizowali: Pani Ewa Rozmus i Pan Jarosław Bochnak. Pomoc w zorganizowaniu transportu udzieliła Pani Stach - mama Patryka Stacha z 1B, serdecznie dziękujęmy. Wszyscy uczestnicy wyjazdu byli bardzo zadowoleni i czekają na kolejny taki wyjazd :)

 


 

Jak czytamy?

 

   Biblioteka szkolna podsumowała czytelnictwo poszczególnych klas w I semestrze. Najlepiej pod tym względem wypadła klasa 1a z ilością 74 wypożyczeń zdobywając tym samym zaszczytny tytuł najbardziej rozczytanej klasy.  Gratulujemy wysokiego wyniku. A oto szczegółowe dane wypożyczeń poszczególnych klas:

kl. 1a - 74

kl. 1b - 61

kl. 2a - 64

kl. 2b - 50

kl. 2c - 61

kl. 3a - 57

kl. 3b - 43

 


 

Misyjne kolędowanie w naszej szkole - 5 stycznia 2014 r.

 

   Nasza szkoła już od kilku lat angażuje się w działalność na rzecz misji. W tym roku szkolnym w jesieni (w październiku) uczniowie i pracownicy szkoły zebrali kwotę 700 zł. na potrzeby misji dla trędowatych w Indiach. Pieniądze zostały przeznaczone na działalność szkoły, w której uczy się ponad 500 uczniów. Ten dar naszych serc został przyjęty z wielką wdzięcznością, o czym świadczą listy z podziękowaniami od tamtej młodzieży i przełożonych Ośrodka Misyjnego.

   Druga akcja „Misyjne Kolędowanie” poświęcona niesieniu pomocy biednym i głodującym dzieciom w Afryce i na innych kontynentach została zorganizowana 5 stycznia 2014r. Młodzież gimnazjum z tej okazji przygotowała jasełka „Czekam na Boże Narodzenie?”, którymi wszystkim zebranym uświadomiła, że nie zawsze rozumiemy, czym naprawdę jest przyjście Jezusa na Ziemię. Zaprosiła też do udziału akcji dzieci z Niepublicznego Przedszkola im. Ks. Prałata J. Jakieły w Tarnawie Dolnej, które przed publicznością z wrodzoną sobie gracją i wdziękiem zaprezentowały kolędy i pastorałki, a także Scholę Parafialną z Tarnawy Górnej, która z wielkim entuzjazmem i miłością zaśpiewała wiele przepięknych polskich kolęd, pastorałek i piosenek bożonarodzeniowych. Swoimi zdolnościami gry na instrumentach dętych popisali się też muzycy z Młodzieżowej Orkiestry Dętej (zagrali trzy kolędy).

   Odpowiedz mieszkańców parafii Tarnawa Górna na zaproszenie uczniów naszego gimnazjum była niezwykła. Do szkoły w to niedzielne popołudnie przybyło ponad 200 osób, które znalazły czas i otworzyły serca by podzielić się z potrzebującymi i wrzucić datek do puszki. Datki nie były małe, bo zebrano 1228 zł.

   Wszystkim, uczestnikom kolędowego spotkania i ofiarodawcom, organizatorzy – uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tarnawie Dolnej i ich opiekunowie, bardzo serdecznie dziękują.

 


 

Przedświąteczny czas w naszej szkole...

 

   20 grudnia był ostatnim dniem nauki szkolnej w roku 2012 roku. I tak w tym dniu nauki było nie wiele. Duch Świąt Bożego Narodzenia opanował szkołę. W każdej klasie odbyło się spotkanie przedświąteczne, uczniowie śpiewali kolędy, załamywali się opłatkiem i składali życzenia, w wielu klasach urządzono kolacje wigilijne, w przyrzadzaniu których pomagali rodzice.

   Po spotkaniach klasowych odbył się szkolny apel, w którym część artystyczną przedstawiła klasa 1A  przygotowana przez wychowawcę klasy - Panią Halinę Sadlik. Oprócz tego grupa taneczna uczniów zaprezentowała nowoczesny taniec grupowy w rytm świątecznej muzyki disco.

   Pan Dyrektor złożył wszystkim świąteczne życzenia i prosił o rozwagę podczas zimowych zabaw oraz o wielką ostrożność w obecności odpalania sztucznych ogni i petard, przy  których zawsze powinny być osoby pełnoletnie.

   Na koniec życzenia złożył zarząd Samorządu Uczniowskiego. Przewodnicząca - Ima Sghir i zastępca - Klaudia Tkacz przedstawiły wyniki konkursu na najlepszą klasową choinkę. Wygrała klasa 2C (tuż przed 3B), nagroda została przekazana na ręce wychowawczyni klasy - Pani Elżbiety Stodolak.

   Należy wspomnieć, że tuż przed apelem delegacja Samorządu Uczniowskiego udała się z życzeniami do urzędu gminy oraz do Domu Opieki Społecznej, gdzie osobiście wręczyła pensjonariuszom kartki świąteczne wykonane przez uczinów w ramach działalności PCK kierowaną przez Panią Janinę Nycz.

   Do szkoły wracamy w 2014 roku, 2 stycznia w czwartek.

   Wszystkim życzymy miłych, zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku ! 

 


 

Dar serca dla Misji Katolickiej dla Trędowatych w Jeevodaya w Indiach

 

    Uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tarnawie Dolnej oraz Grono Pedagogiczne włączyli się do akcji wsparcia Misji Katolickiej  dla Trędowatych  w Jeevodaya w Indiach.

   Na wniosek opiekuna Szkolnego Koła PCK – nauczyciela języka angielskiego oraz nauczyciela języka polskiego zostały zebrane pieniądze w wysokości 700 zł. Pieniądze te zostały przesłane na Konto Misji – na potrzeby szkoły, która kształci tam ok. 500 uczniów. Na zajęciach z j. angielskiego nasi uczniowie zredagowali list do wychowanków tamtej szkoły.

   Do listu jako upominki  zostały dołączone widokówki (ok. 30 szt.), prezentujące nasz region. Na widokówkach umieszczono krótkie opisy miejsc, które przedstawiały. Całość została zawieziona do misji w Indiach przez absolwentkę naszego gimnazjum, która pojechała tam po raz drugi jako lekarz wolontariusz.

   List ten został przeczytany w obecności całej społeczności szkolnej w Jeevodaya na apelu głównym. Został on bardzo ciepło przyjęty. Nasi młodzi przyjaciele z Indii napisali do nas kilka listów, w których dziękują za pamięć i pomoc – oto kopie niektórych z nich...

 


 

Bartek Kusiak - zdobywca I miejsca w ogólnopolskim konkursie fotograficznym

 

    6 grudnia w  Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników, wręczenie nagród Laureatom ogólnopolskiego konkursu dla Młodych Fotografów Przyrody pn.: „Różnorodność biologiczna i krajobrazowa Bieszczadzkiego Parku Narodowego i otuliny”.

   I miejsce w kategorii wiekowej 13-15 lat zdobył nasz gimnazjalista - Bartek Kusiak.

Pełną relację z wernisażu wystawy fotografii przedstawił sam laureat konkurs - Bartek Kusiak

 


 

Mikołajki !

 

    W piątek, 6 grudnia, naszą szkołę odwiedził Święty Mikołaj. W tym roku do pomocy zabrał ze sobą Panią Mikołajową i Aniołka. Nagrodził ciężką pracę nauczycieli oraz grzecznych uczniów, wręczając im cukierki. Oczywiście wszyscy musieli zasłużyć sobie na nagrodę odpowiadając na pytania lub śpiewając kolędę.

Ima Sghir

 


 

Finał konkursu "Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów"

 

    Finał konkursu (opisanego poniżej) odbył się 3 grudnia w Domu Kultury w Ustrzykach Dolnych. Na scenie przy zebranej publiczności najlepsi uczniowie programu "Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów" odpowiadali na pytania ekspertów dotyczące środowiska przyrodniczego Bieszczadów oraz jego ochrony.

   Nasi uczniowie już w pierwszym etapie zapewnili sobie znaczącą przewagę punktów na czołowych miejscach i  w finale obronili swoje pozycje ostatecznie pieczętując zwycięstwo naszej drużyny, do której należeli: Klaudia Tkacz, Mateusz Nabywaniec i Ima Sghir.

   Oprócz sukcesu drużynowego naszej szkoły odnotowaliśmy też sukces indywidualny w konkursie. Występująca trójka finalistów zajęła następujące miejsca:

   1 miejsce: Klaudia Tkacz
   2 miejsce: Mateusz Nabywaniec
   5 miejsce: Imane Sghir

   Gratulujemy zwycięzcom oraz Pani Renacie Kaczmarskiej za wspaniałe przygotowanie kolejnych już laureatów konkursu programu "Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów".

 


 

"Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów" - XXI edycja konkursu (etap pierwszy)

 

    20 listopada w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych odbyła się część pisemna konkursu będącego podsumowaniem XXI edycji rocznego programu dla uczniów gimnazjów pt. "Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów". W konkursie brali uczniowie naszej szkoły przygotowani przez Panią Renatę Kaczmarską. Biorąc pod uwagę wcześniejsze osiągnięcia nasi gimnazjaliści wystapili w roli faworytów. I faktycznie, jak wskazują wyniki, potwierdzili swój wysoki stan wiedzy na temat przyrody nieożywionej, świata roślin i zwierząt oraz systemu ochrony przyrody Bieszczadów.

   W konkursie wzięło udział 26 uczniów z siedmiu gimnazjów rejonu bieszczadzkiego. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się następująco:

   - Klaudia Tkacz: 1 miejsce,
   - Mateusz Nabywaniec: 2 miejsce,
   - Imane Sghir: 5 miejsce,
   - Szymon Sitarz: 13 miejsce.

  Pięć najlepszych uczestników awansowało do finałowego etapu konkursu indywidualnego - to jest trójka naszych uczniów. Natomiast do konkurencji drużynowej szkół etapu finałowego awansowało 3 zespoły, w tym oczywiście drużyna z naszego gimnazjum (Klaudia Tkacz, Mateusz Nabywaniec i Ima Sghir) z pierwszego miejsca, z 30 punktową przewagą nad następnymi drużynami: Gimnazjum z Zagórza nr 2 i Gimnazjum z Lutowisk. Etap finałowy odbędzie się 3 grudnia.

   Szczegółowe wyniki konkursu znajdziedzie na stronie Bieszczdzkiego Parku Narodowego.

 


 

Zagłosuj na facebook-u na naszą szkołę!

  

    Na stronie facebook.com trwa konkurs na najlepszą inicjatywę Listów dla Ziemi 2013. Do akcji przystąpiło wiele szkół z całej Polski, w tym również nasza. W ekologicznych działaniach akcji "Listy dla Ziemi" uczniowie naszej szkoły czynnie biorą udział. Uczestniczyli w lekcji na temat gospodarowania odpadami oraz w wycieczce do szkółki leśnej, do tej pory zebrali 400 kg baterii, 160 kg plastikowych nakrętek i wiele zużytych telefonów.

   Do finału dostało się 31 szkół, a wśród nich nasze Gimnazjum! Spośród 31 szkół wybranych zostanie tylko 10. O tym, jakie będą to szkoły decydują użytkownicy facebook-a oddając swój głos na wybraną szkołę.

   Jeśli możesz zagłosuj na Gimnazjum w Tarnawie Dolnej. Wystarczy, jak zalogujesz się na stronie facebook.com i klikniesz "Głosuję" przy naszej szkole: Zaprzyjaźnieni z ekologią - Tarnawa:

    Lista biorących udział szkół łącznie z naszą: www.facebook.com/listydoziemi

Codziennie można oddać jeden głos, zwiększ nasze szanse!

 


 

Narodowe Święto Niepodległości

 

Ojczyzna wolna, znowu wolna!
Tak bije serce, huczą skronie!
A Biały Orzeł w słońcu kwiatów
Przyleciał, by go ująć w dłonie. 

 

    11 listopada w całej Polsce odbędą się uroczystości z okazji 95 rocznicy odzyskania niepodległości naszego kraju. W piątek, 8 listopada odbyła się z tej okazji uroczysta akademia. Uczniowie klasy 2A przedstawili inscenizację słowno-muzyczną przygotowaną przez wychowawcę klasy - Pana Marka Drwięgę. Abyśmy nigdy nie zapomnieli o poświęceniu życia wielu naszych rodaków, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny i w końcu po 123 latach zaborów nasz kraj uzyskał upragnioną wolność.

 


 

Awans do II etapu w konkursach kuratoryjnych

 

    Przez ostatni miesiąc odbywał się etap szkolny konkursów przedmiotowych orgaznizowanych przez Kuratorium Oświaty. Wielu uczniów osiągnęło wysokie wyniki, ale tylko niektórym udało się awansować do etapu rejonowego. A są to:

   - Kamil Pałacki (2B):  MATEMATYKA 

   - Szymon Sitarz (2C):  BIOLOGIA  i  GEOGRAFIA

   - Mateusz Nabywaniec (3A):  CHEMIA ,  BIOLOGIA  i  FIZYKA

   - Klaudia Tkacz (3B):  CHEMIA  i  HISTORIA

   Gratulujemy i życzymy sukcesów w II etapie! 

 


 

Kolejne sukcesy w sporcie

 

    Nasi uczniowie pokazują, że w sporcie liczymy się nie tylko w powiecie. Za nami Indywidualne biegi przełajowe. Nasze Gimnazjum było też organizatorem powiatowych zawodów w szachach (...)

   Opisy, statystyki i zdjęcia znajdziecie w dziale SPORT.

 


 

Złożenie zniczy w "miejscu straceń" na Gruszce

oraz przy pomniku Jana Pawła II

    

   Samorząd Uczniowski pod opieką Pani Ewy Romus i Pana Jarosława Bochnaka zoorganizował zbiórkę zniczy w celu zapalenia ich na miejscowej górze Gruszce w miejscu straceń. Próbowano też zebrać znicze w celu wysłania ich na Cmentarz Łyczakowski we Lwowie, gdzie pochowanych jest wielu Polaków, w tym Ci, co oddali życie za Polskę w powstaniach oraz poległych w obronie miasta i Małopolski Wschodniej na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Niestety, cel wysłania zniczy do Lwowa nie został osiągnięty (z powodów terminowych).

   Uczniowie zebrali z wszystkich klas ponad 40 zniczy. Część z nich delegacja Samorządu Uczniowskiego w składzie: Ima Sghir, Klaudia Tkacz i Bartek Osenkowski zabrała  na górę Gruszkę. Tam, w oddlaeniu od drogi głównej, w lesie znajduje się miejsce upamiętniające śmierć Polaków straconych z rąk hitlerowców. 5 lipca 1940 r. rozstrzelanych zostało tutaj 115 osób przywiezionych z Sanockiego więzienia. Tak Niemcy pozbywali się polskich więźniów politycznych dokonując egzekucji w lasach, aby utajnić akcje ludobójstwa. Jednak prawda wyszła na jaw, a my staramy się, aby ta prawda - śmierć wielu naszych rodaków, pozostała w naszej pamięci i oddając im cześć zapalamy znicze co roku w tym pełnym tragicznej historii miejscu.

   Część zniczy uczniowie zapalili pod pomnikiem Jana Pawła II - patrona naszej szkoły, przy kościele parafialnym w Tarnawie Górnej. 

  


 

Pamiętając o tych, co odeszli...

 

    Dnia 31 października obejrzeliśmy apel z okazji Dnia Zmarłych przygotowany przez Panią Anne Kruczek, w którym wystąpili uczniowie klasy II B i II C. Młodzież swoim występem wzruszyła wszystkich obecnych. Wiersze i zane melodie przypomniały, że życie ludzkie jest bardzo kruche, szybko przemija i od nas zależy jaki ślad po sobie pozostawimy. Przypomniano o tym, by zapalić znicz na grobach, których nikt nie pamięta, by stanąć i pogrążyć się w modlitwie za tych, którzy nas opuścili...

 

  


 

Zjazd uczniów gimnazjów biorących udział w projekcie "Młode Bieszczady"

  

    25 października  w Gimnazjum Nr 2 w Zagórzu odbył się zjazd grup uczniowskich wraz opiekunami biorących udział w dwuletnim projekcie "Młode Bieszczady" (o szczegółach projektu można przeczytać tutaj). Do Zagórza przybyło ponad 200 osób z 18 gimnazjów. Organizatorem spotkania była Fundacja Bieszczadzka, którą reprezentowała Pani Lucyna Sobańska - koordynator projektu. Obecni też byli: Pani Alicja Gruza - Specjalista ds. monitoringi i ewaluacji - autorka projektu, Pani Marta Muszyńska - Dyrektor Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sanoku oraz Pan Janusz Fal - Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół gminy Zagórz. Gospodarzem spotkania było Gimnazjum w Zagórzu, w imieniu którego witał wszystkich zebranych Dyrektor Gimnazjum - Pan Tomasz Rudy, natomiast osobą odpowiedzialną za całokształt przygotowań była Pani Ewa Bryła-Czech, która wspaniale przygotowała i zorganizowała to uroczyste spotkanie - pierwsze w tak dużym gronie. Młodzież gimnazjalna z Zagórza zaopiekowała się gośćmi i poprowadziła część główną spotkania.

   Po przemówieniach organizatorów i zaproszonych znamienitych gości, każda z grup przybyłych gimnazjalistów przywitała się przygotowanym okrzykiem reprezentującym swoją szkołę, wśród nich też i nasi uczniowie. Następnie zebrana młodzież mogła pochwalić się swoimi zdolnościami artystycznymi i wystąpić przed wszystkimi prezentując taniec, muzykę lub śpiew. Z naszego Gimnazjum piosenkę zaśpiewały Małgorzata Jakubowska praz Malwina Bihun. Po dość długim pokazie talentów uczestnicy projektu obejrzeli prezentację multimedialną przygotowaną przez Pana Jarosława Bochnaka, przedstawiająca zdjęcia z warsztatów dziennikarskich i artystycznych wszystkich szkół. Na koniec młodzież mogła porozmawiać ze sobą, powspominać wspólnie spędzony czas na wyjazdach przy suto zastawionych stołach pełnych napojów, kanapek i owoców.

   Następny zjazd uczestników projektu "Młode Bieszczady" odbędą się w Ustrzykach Dolnych w porze zimowej.

 


 

Trzecioklasiści poznawają oferty szkół średnich...

 

   W czwartek (24.10.13 r.) klasy trzecie wzięły udział w "Pokazie umiejętności zawodowych w Zespole Szkół nr 1 w Sanoku".  Szkoła ta oferuje kierunki takie jak: technik ekonomista, technik hotelarstwa, technik logistyk, technik żywienia i usług gastronomicznych, zawód kelner oraz zawód kucharz. Uczniowie naszej szkoły zobaczyli jak w praktyce wygląda wykonywanie profesji do których przygotowuje Zespół Szkół nr 1 w Sanoku. Mieli też przyjemność usłyszeć zespół szkolny oraz skosztować smakołyków zrobionych przez uczniów tej szkoły.

Ima Sghir

 


 

Pasowanie pierwszoklasistów na uczniów Gimnazjum

 

    21 październik 2013r, w miniony poniedziałek, podczas godziny wychowawczej miało miejsce pasowanie dziewcząt i chłopców z klas pierwszych na pełnoprawnych uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tarnawie Dolnej. Nie jest to tylko zwyczaj kultywowany rokrocznie, ale przede wszystkim ważne wydarzenie w życiu szkoły. Powitaliśmy wśród nas nowe koleżanki i nowych kolegów, którzy uroczyście złożyli przysięgę: sumiennie wypełniać obowiązki ucznia, zdobywać wiedzę doskonaląc własną osobowość, być odpowiedzialnym za swoje słowa, sądy i czyny, pielęgnować najszczytniejsze wartości i idee (…) przodków, nie splamić honoru klasy, szkoły i Ojczyzny. Pierwszoklasiści stanęli przed dużym wyzwaniem, ale bycie uczennicą/uczniem tego Gimnazjum zobowiązuje

   Pani Halina Sadlik oraz Pan Józef Sadlik, wychowawcy klas 1a i 1b, wręczyli nowym Gimnazjalistom legitymacje szkolne. Samorząd Uczniowski przeprowadził gry i zabawy międzyklasowe, które pozwoliły odświętnie ubranym chłopcom poluzować nieco krawaty:)

Samorząd SU

 


 

Dzień Edukacji Narodowej

i Dzień Papieski

 

    14 października  obchodzimy Święto Edukacji Narodowej. W tym dniu nie było nauki, za to uczniowie mieli wypełniony czas innymi atrakcjami.

    Po wstępnym zabraniu głosu przez Pana Dyrektora Melchiora Ryniaka, Pan Marek Kusiak,  przewodnik górski, przedstawił fotorelację okolic Bieszczadów. Fotografie, które sam wykonał, ułożył w cztery części odpowiadające poszczególnym porom roku. W ten sposób przedstawił piękno sezonowej dynamiki zmian w krajobrazie Bieszczadów, zachęcając wszystkich do pieszych wędrówek po naszych górach o każdej porze.

   Następnie zebrani uczniowie zobaczyli występ kolegów i koleżanek z klasy 2B i Samorządu Uczniowskiego, którzy wierszami, piosenkami, inscenizacjami tematycznymi przybliżyli istotę dzisiejszego święta. Na końcu występu każdy nauczyciel został wyróżniony i nagrodzony w "Oscarowej Gali Nauczycielskiej" otrzymując Oscara za szczególną specjalność, w której dany nauczyciel znacząco się wyróżniał. "Oscarowe nagrody", wykonane przez uczniów, otrzymali również inni pracownicy szkoły. Nad przygotowaniami tej części apelu czuwali: Pani Ewa Rozmus oraz Pan Jarosław Bochnak.

   Na koniec tego dnia  odbyła się inscenizacja słowno-muzyczna wraz z wizualizacją z okazji XIII Dnia Papieskiego, którego obchodziliśmy dzień wcześniej - 13 października w niedzielę. Występ artystyczny młodzieży gimnazjalnej, którego o przygotowanie zadbał Ks. Janusz Łuc, przybliżył wszystkim Jana Pawła II, jako Papieża dialogu.

    

 


 

Zjazd szkół im. Jana Pawła II

 

    10 października odbyła się XIII Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasnej Górze. Do Częstochowy przyjechało 17,5 tys. uczniów oraz nauczycieli z blisko 500 szkół z całej Polski. Wśród nich nie mogło  zabraknąć teżnaszej szkoły, którą reprezentowali głównie uczniowie klas trzecich wraz z wychowawcami.

 

 


 

Sukces naszej szkoły w powiatowych zawodach lekkoatletycznych

 

    24 września odbyły się powiatowe lekkoatletyczne mistrzostwa indywidualne w kategorii: gimnazja. Udział w nich wzięli również uczniowie naszej szkoły, którzy uzyskali bardzo dobre wyniki. Nie zabrakło także awansów do etapu wojewódzkiego z czego jesteśmy ogromnie zadowoleni (...)

   O szczegółach sukcesu naszych gimnazjalistów przeczytacie w dziale SPORT.

 


 

Mamy Przewodniczącego Samorządu Szkolnego

 

Wybory  30 września, w poniedziałek odbyły się wybory na stanowisko Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Za organizację przeprowadzonych wyborów odpowiadały następujące osoby: Łukasz Jaworski, Renata piszko, Klaudia Tkacz i Emilia Nawrocka. Zespół ten, pod opieką pani Ewy Rozmus i pana Jarosława Bochnaka, przygotował salę wyborczą,  przeprowadził wybory oraz podliczył głosy wywieszając wyniki głosowania w postaci protokołu, z którego wszyscy mogli się dowiedzieć, że Przewodniczącym Samorządu Szkolnego w roku szkolnym 2013/2014 została...

Ima Sghir

    Gratulujemy i życzymy spełnienia zaplanowaych działań, udanej współpracy z Radą Pedagogiczną i rodzicami oraz owocnej pracy na czele Samorządu Szkolnego!

    Szczegóły dotyczące wyborów znajdują się w aktualnośćiach zakładki Samorządu Szkolnego.

 

   Podsumowanie wyborów samorządowych w naszej szkole jak i w całej Polsce w ramach programu "Samorządy mają głos" znajduje się na stronie www.wybory.ceo.pl (o naszej szkole: tutaj)

    Warto zaznaczyć, że przebieg naszych wyborów samorządowych (łącznie z debatą) jest opublikowany w miesięcznym biuletynie Grupy Partnerskiej Zielone Bieszczady, w dodatku: "Biuletyn Młode Bieszczady", w numerze za okres wrzesień 2013 r.

 

 


 

 

Plakat konkursu    Bieszczadzki Park Narodowy organizuje ogólnopolski konkurs fotograficzny dla młodych fotografów nt. "Różnorodność biologiczna i krajobrazowa Bieszczadzkiego Parku Narodowego i otuliny".

   Konkurs skierowany jest  do wszystkich osób fotografujących w trzech kategoriach wiekowych: 13 - 15 lat, 16 - 19 lat, 20 - 25 lat. Tematem konkursu jest przedstawienie bogactwa przyrodniczego i krajobrazowego Bieszczadzkiego Parku Narodowego i otuliny, jego różnorodności biologicznej jako opowieści o życiu i procesach, które to życie podtrzymują.

   Jeden autor może przedstawić maksymalnie 4 prace w postaci pojedynczych zdjęć lub zestawów (maksymalnie 3 zdjęcia w zestawie). Każdy zestaw liczony jest jako jedna praca.

   Prace konkursowe należy przesłać w dwóch wersjach: odbitki (format min. 15 x 21 cm, podpisane) i wersji elektronicznej (zapisane na płycie CD lub DVD w oryginalnej rozdzielczości, płyta powinna być podpisana). Zestawy zdjęć powinny znajdować się w odrębnych katalogach. Do prac należy dołączyć wypełniony formularz zgłoszeniowy w dodatkowej, podpisanej i zaklejonej kopercie i przesłać na adres: Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny Bieszczadzkiego Parku Narodowego, ul Bełska 7, 38-700 Ustrzyki Dolne, z zaznaczeniem "Konkurs fotograficzny". Termin przyjmowania prac upływa 20 października.

   W każdej kategorii wiekowej przewidziano trzy pierwsze miejsca i wyróżnienia nagradzane dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Oprócz tego zostaną wybrane zdjęcia do publicznej wystawy prac.

    Koordynatorem konkursu na terenie naszej szkoły jest pan Jarosław Bochnak, którzy chętnie udzieli pomocy związanej z wzięciem udziału w konkursie. Szczegóły konkursu, z którymi należy się zapoznać znajdują się w regulaminie na stronie: bdpn.pl .

 


 

VII Szkolny i I Gminny Rajd Szlakiem Papieskim

 

  Nasze Gimnazjum wraz z działającym przy nim SKKT-PTSM oraz Stowarzyszenie "Nasza Przyszłość - Tarnawa Dolna" zaprasza wszystkich do wzięcia udziału w rajdzie Szlakiem Papieskim, który odbędzie się w dniach 1-2 października.

    Regulamin rajdu wraz z programem do pobrania: TUTAJ

    Karta zgłoszenia do pobrania: TUTAJ

 


 

Debata wyborcza kandydatów na przewodniczącego SU

 

    Dziś, tj. 23 września, odbyła się publiczna debata kandydatów na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Debata miała miejsce podczas godziny wychowawczej w holu głównym szkoły, gdzie zgromadzili się nauczciele wraz z panią pedagog oraz wszyscy uczniowie Gimnazjum.

    Kandydatami na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego roku szkolnego 2013/2014 są (wymieniono alfabetycznie):

     - Dawid Burian (2C)

     - Małgorzata Jakubowska (3A)

     - Paulina Mołczan (2B)

     - Imane Sghir (3B)

   Debatę poprowadziła Klaudia Tkacz, a osobą wspierającą był Łukasz Jaworski. Każdy z kandydatów omówił swój plan działań w czterech omawianych obszarach: IMPREZY SZKOLNE, WOLONTARIAT, WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI i SAMOPOMOC. Po wyczerpaniu określonego tematu, kandydaci mogli zadawać pytania swoim kontrkandydatom. Przebieg dyskusji kontrolowała prowadząca: Klaudia - zwracając uwagę zarówno na czas wypowiedzi jak i kolejność zabierających głos. Po głównym wystąpieniu kandydatów nadszedł moment pytania ze strony zebranych uczniów (przyszłych wyborców) oraz nauczycieli.

    Debata miała na celu nie tylko bliższe poznanie kandydatów na stanowisko przewodniczącego SU, ale zaznajomienie się z mechanizmami wyborów samorządowych. Bowiem zaczął się okres kampanii przedwyborczej, w której kandydaci chcą wywalczyć sobie jak największe poparcie zapewniające im zwycięzstwo w wyborach. A szkolne wybory, tak jak prawdziwe wybory parlamentarne, prezydenckie czy do władz samorządów jednostek administracyjnych są równe, powszechne, a głosowanie tajnebezpośrednie. Prowadzący jak i (większa) część kandydatów bierze udział w projekcie "Młode Bieszczady" i są oni świadomi procedury wyborów samorządowych. Na dzisiejszym spotkaniu ogólnoszkolnym mogli w sposób praktyczny wykorzystać swoją wiedzę i nabyć nowe umiejętności.

   Wybory odbędą się 30 września podczas godziny wychowawczej w sali nr 8. O szczegółach organizacyjnych poinformujemy wkrótce w zakładce Samorząd Uczniowski.

   Zapraszamy wszystkich do odwiedzania strony wybory.ceo.org.pl , gdzie dowiecie się sporo o wyborach samorządowych oraz znajdziecie również naszych kandydatów. 

 


 

Spotkanie z rodzicami !

 

    19 września, w czwartek o godz. 17:00 odbędbędzie się pierwsze spotkanie z rodzicami, podczas którego poruszone będzie wiele istotnych spraw dotyczących organizacji w obecnym roku szkolnym dla całej szkoły jak i poszczególnych klas.

 


 

Uroczyste rozpoczecie roku szkolnego 2013/2014

 

    Wakacje za nami! Czas na nową przygodę i nowe wyzwania. Co czeka nas tym razem w nowym roku szkolnym? Zobaczymy, ale miejmy świadomość, że sporo zależy od nas - od naszych pomysłów, zachowania, podejścia do obowiązków, rozsądnego korzystania z naszych praw... Postarajmy się wspólnie o dobry rok szkolny!

   Inauguracja nowego roku szkolnego rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym w Tarnawie Górnej. Następnie wszyscy uczniowie udali się za sztandarem szkoły do budynku szkolnego. Tutaj Pan Dyrektor Melchior Ryniak przywitał wszystkich serdecznie przedstawiając uczniom nauczycieli i wychowawców klas. W zastępstwie za Panią Aleksandry Zastawnej-Grzyb, w tym semestrze języka niemieckiego będzie uczyć Pani Magdalena Łuszcz.

    Wychowawcami poszczególnych klas są:

   1A: Halina Sadlik

   1B: Józef Sadlik

   2A: Marek Drwięga

   2B: Ewa Rozmus

   2C: Elżbieta Stodolak

   3A: Adam Malec

   3B: Renata Kaczmarska

 


 

Plan uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego w Gimnazjum

 

   Rok szkolny rozpocznie się uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym w Tarnawie Górnej o godzinie 8:00. Uczniowie z pobliskich miejscowości dojadą do szkoły gimbusem według poniższego planu odjazdów:

     - Kalnica:    7:30

     - Czaszyn:   7:25 

     - Olchowa:  7:40

   Następnie odbędzie się przemarsz z wychowawcami do budynku szkolnego, gdzie o godzinie 9:10 rozpocznie się apel inauguracyjny roku szkolnego 2013-2014. Po apelu, ok. godz. 9:40, uczniowie spotkają się w klasach ze swoimi wychowawcami, gdzie zostaną przekazane wszystkie istotne dla klas informacje łącznie z podziałem godzin.

   Przewidziane godziny odwozów do poszczególnych miejscowości:

     - Kalnica:    11:30

     - Czaszyn:   11:35 

     - Olchowa:  11:20

 

 


ARCHIWUM