Nareszcie  są...

W A K A C J E  !!!

 


 

Zakończenie roku szkolnego 2015/2016

 

    Zdawałoby się, że jeszcze nie tak dawno rozpoczynaliśmy rok szkolny, a już nadszedł czas, kiedy trzeba było go zakończyć. Ciesząc się lub smucąc, niektórzy żegnali się ze szkołą na dwa miesiące, a niektórzy opuszczali szkolne mury gimnazjum na zawsze, przynajmniej jako uczniowie.

    Dzień kończący rok szkolny w Tarnawie Dolnej rozpoczął się uroczystą mszą świętą o godz. 8:00. Po niej odbył się przemarsz za sztandarem szkoły do budynku gimnazjum, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Zaczęło się tradycyjnie od szykownego poloneza trzecioklasistów. Następnie Pan Dyrektor przywitał wszystkich zebranych: uczniów, rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości, w tym Panią Ewę Get, Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół. Po krótkim podsumowaniu roku szkolnego przystąpiono do wręczania dyplomów, nagród i wyróżnień uczniom za wybitne osiągnięcia w nauce i w sporcie, za sukcesy w konkursach tematycznych, za zaangażowanie w działaniach Samorządu Uczniowskiego, za osiągnięcia czytelnicze, za 100 % frekwencję... Wielu uczniów mogło poczuć się dzisiaj dumnym, bowiem zapracowali na swój sukces przez cały rok.

    Wyróżnienia i podziękowania skierowano nie tylko do uczniów, ale też i do rodziców, którzy angażowali się w życie naszej szkoły. Uczniowie natomiast podziękowali nauczycielom - kwiatami, wzruszeniem, szczerością, dobrym słowem...

    Przyszedł czas na występ artystyczny. Niewątpliwie wszystkim zapadnie w pamięć część humorystyczna, w której, na wesoło i muzycznie uczniowie klas trzecich przedstawili zajęcia szkolne w gimnazjum. Oczywiście była też część bardziej poważna, podczas której nie można było się nie wzruszyć.

    Dzień ten był wyjątkowy dla trzecioklasistów. To właśnie tego dnia stali się absolwentami tej szkoły, po raz ostatni przyszli do gimnazjum, po raz ostatni spotkali się w takim gronie i po raz ostatni wysłuchali wyczytania swojej obecności przyjmując dyplom ukończenia szkoły. Bez łez się nie obeszło...

   Nadszedł czas na zasłużony, wakacyjny  odpoczynek. Oby dla wszystkich te wakacje były długie, szczęśliwe i nastrajały na osiąganie sukcesów w przyszłym roku szkolnym.

 


 

Przywitanie przyszłych gimnazjalistów

 

   Jak co roku Samorząd Uczniowski zorganizował przywitanie uczniów obecnych szóstych klas szkół podstawowych w Tarnawie Dolnej, Czaszynie i Łukowym.

   21 czerwca gimnazjaliści przygotowali dla szóstoklasistów kilka atrakcji. Przed gośćmi wystąpiła uzdolniona gimnastyczka - Katarzyna Mielniczek oraz dziewczyny prezentujące swój talent piosenkarski, umilając czas w trakcie przerw zabaw integracyjnych. A w programie wspólnych zabaw znalazły się:

 - "balonowe łamigłówki", czyli podchwytliwe pytania, na które poprawnie podane odpowiedzi chroniły osobę odpytywną przed pęknięciem balona z niespodzianką nad ich głowami,

- konkurencje sportowe: strzał na bramkę w gumowcach, rzuty do kosza w rękawicach, oraz przeciąganie liny w butach (czyli normalnie:),

- wspólny taniec "Belgijka".

   W trakcie spotkania Pani Maria Obal, pełniąca funkcję dyrektora szkoły przywitała serdecznie zebranych gości, przedstawiła przybyłym uczniom parę ważnych spraw, po czym rozdane zostały broszurki z istotnymi informacjami na temat zajęć lekcyjnych w gimnazjum oraz organizacji pierwszego dnia szkoły.

   Na koniec grupa uczniów Samorządu Uczniowskiego oprowadziła naszych gości po szkole przedstawiając im ciekawe zakątki naszego gimnazjum – od sal lekcyjnych po stołówkę. Przy okazji przyszli uczniowie naszej szkoły mogli dowiedzieć się czegoś ciekawego o ich przyszłych nauczycielach.

   Po pełnych wrażeń spotkaniu integracyjnym Samorząd Uczniowski Gimnazjum pożegnał się z uczniami szkół podstawowych. Dzisiaj byli to nasi goście, ale po wakacjach, będą częścią naszej społeczności szkolnej. Do zobaczenia! :) 

 


 

Wieczorek pożegnalny trzecioklasistów

 

   Młodzież klas trzecich naszego gimnazjum pożegnała się 16 czerwca tanecznie na wieczorku. Swoją uroczystość rozpoczęli dostojnym polonezem, a później tańce, hulanki i swawole. Wieczorek przygotowali kochani rodzice, za co wdzięczni są wszyscy uczestnicy, podziękowania kierujemy do: pani Anny Zajdel, pani Jankowskiej mamy bliźniąt, pani Magdaleny Jankowskiej i panu Gockowi tacie Dawida oraz wszystkim pozostałym rodziacom.

E.S.

 


 

Festyn Zdrowia 2016

 

   Już po raz czwarty, 15 czerwca 2016 r. w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tarnawie Dolnej, odbył się Festyn Zdrowia. Jak co roku zmobilizował i tym razem całą społeczność naszej szkoły, a także wiele grup ze środowiska lokalnego, które wspólnie postanowiły realizować ważny cel. Jest nim dążenie do wychowania zdrowego społeczeństwa, które zdrowo się odżywia, prowadzi aktywny tryb życia, dba o bezpieczeństwo swoje i innych, chroni środowisko naturalne.

   Jesteśmy niezmiernie dumni z tego, że naszą uroczystość uświetnili zaproszeni goście. W tym roku zaszczycili nas: Pani  Maria Pospolitak – Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Karola Adamieckiego w Sanoku, radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Pan Ernest Nowak – Burmistrz Miasta i Gminy w Zagórzu, Pani Ewa Baranowska – Dyrektor SPZPOZ w Zagórzu, Panie Pielęgniarki SPZPOZ w Zagórzu: Pani Dorota Ziarko i Pani Agnieszka Abram, Pani Teresa Bury – Starsza Pielęgniarka Oddziału Epidemiologii i Pani Krystyna Bętkowska – Kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Sanoku, Pani Joanna Rudy – Dyrektor SP w Tarnawie Dolnej, Pan Janusz Krajnik – Dyrektor Niepublicznego Przedszkola im. Ks. Józefa Jakieły w Tarnawie Dolnej, Prezes Stowarzyszenia „Nasz Przyszłość – Tarnawa”,  Pan Mirosław Kaźmierczak - trener i prezes UKS Spartanie Zahutyń wraz z zawodnikami UKS Spartanie Zahutyń, Pani Elżbieta Baran – nauczyciel Medyczno – Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sanoku wraz z uczennicami. Pan Michał Szuba – uczestnik programu telewizyjnego „Mam Talent”, Mistrzowie tańca towarzyskiego – Patrycja Stasz i Kamil Ziajka.

   W organizację Festynu Zdrowia włączyły się też Ochotnicze Straże Pożarne z Tarnawy Górnej, Tarnawy Dolnej i Czaszyna. Drużyny strażackie zaprezentowały elementy ćwiczeń, w trakcie których doskonalą swoje umiejętności strażackie.

   Podczas festynu została przeprowadzona symulacja, w czasie której pokazano udzielanie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej w czasie wypadku samochodowego. Różne emocje wzbudzał wygląd poszkodowanego, który został realistycznie ucharakteryzowany przez naszą uczennicę Magdalenę Groń, a pomocy udzielali mu ratownik medyczny Pan Maciej Zięba i strażak OSP Tarnawa Dolna Pan Krzysztof Komarski.

   Wielkim zainteresowaniem cieszyły się zabiegi pielęgniarskie: mierzenie ciśnienia krwi i badanie poziomu cukru. Oblegane były też stanowiska gdzie słuchaczki Medyczno Społecznego Centrum Kształcenia Ustawicznego kierunek Technik Usług Kosmetycznych, malowały twarze uczniom od „zerówki” po gimnazjum.

   W czasie festynu można było sprawdzić celne oko trafiając do celu z broni ćwiczeniowej udostępnionej przez Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Sanoku.

   Nasze spotkanie jak zwykle uatrakcyjnił Pan Mirosław Kaźmierczak, który kolejny raz zadziwił wszystkich swoją nadzwyczajną sprawnością fizyczną. Oczarowały nas również występy naszych uczennic: Aleksandry Rudy i Pauliny Florczak, które przed własną publicznością perfekcyjnie wykonały trudne układy gimnastyczne.

   Nie zabrakło tez „potrawy” dla ducha. Odwiedził nas znakomity gość: Pan Michał Szuba – gitarzysta, uczestnik programu telewizyjnego „Mam Talent”. Swoją osobowością i umiejętnościami gry na gitarze zadziwił uczestników festynu. Swoją obecnością zaszczycili nas również mistrzowie tańca towarzyskiego: Patrycja Stasz i Kamil Ziajka. Przyjechali do nas z Krosna, aby oczarować delikatnością i kunsztem artystycznym.

   Uczestnicy imprezy bawili się przy suto zastawionych stołach, na których serwowano potrawy przygotowane pod czujnym okiem Pani Agaty Wójcik i Pana Krzysztofa Indyka nauczycieli z ZS nr 1 im. Karola Adamieckiego w Sanoku. Ich przepyszne smakołyki szybko znikały ze stołów. Również rodzice i nauczyciele zaangażowali się w promocję zdrowej żywności, dzięki nim zebrani mogli delektować się serami z gospodarstwa ekologicznego Państwa Beaty i Władysława Misiura, drożdżowymi bułeczkami, pierogami z owocami, przekąskami z warzyw i owoców.

   Duch  zabawy udzielił się wszystkim obecnym. Pod czujnym okiem nauczycieli w- f zostały rozegrane gry sportowe, których podsumowaniem było rozdanie nagród zwycięzcom. Wszystkim towarzyszyła wspaniała pogoda, wesoła zabawa, emocje, podziw  i uznanie dla gości.

   Za organizację Festynu Zdrowia była odpowiedzialna Pani Renata Kaczmarska wraz z grupą uczniów biorących udział w projekcie.

    W imieniu społeczności Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tarnawie Dolnej chcemy wyrazić gorące podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do zorganizowania Festynu Zdrowia.

 


 

Ekologiczne zajęcia terenowe w Wołosatem

 

   W dniach 7-8 czerwca grupa ekologów z Gimnazjum  im. Jana Pawła II w Tarnawie Dolnej brała udział w zajęciach terenowych na ścieżce przyrodniczej Wołosate – Tarnica. W ten sposób zrealizowaliśmy kolejny punkt programu „Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów”. Należy zaznaczyć, że uczniowie naszej szkoły uczestniczą w nim od 14 lat. Ta nieoceniona lekcja biologii, geografii i ekologii w terenie,  okazała się dla niektórych trudnym wyzwaniem. Nagrodą za trudy wyprawy na najwyższy szczyt Bieszczadów można uznać bezcenne widoki , cudowną pogodę, widok siwerniaka, omiega górskiego, rozpucza lepiężnikowca, fiołka dackiego, gwiazdnicy gajowej, pomrowa błękitnego i jeszcze wielu innych osobliwości  wyjątkowego Bieszczadzkiego Parku Narodowego.  W promieniach zachodzącego słońca odwiedziliśmy  stare cerkwisko i zadumaliśmy się nad losem tysięcznej społeczności kiedyś żyjącej w Wołosatem. W drugim dniu udało nam się odłowić w oczku wodnym traszkę górską,  kumaka górskiego, pluskolca i inne. Obejrzeliśmy torfowisko wysokie w Wołosatem, a nad potokiem  wyłowiliśmy  wypławki, larwy jętek, widelnic, chruścików.  Wizyta w tym cudownym zakątku potwierdziła jak wiele można odkryć  przebywając na łonie natury.

 

 


 

Wycieczka turystyczno-krajoznawcza klas drugich

 

   W dniach 1-3 czerwca klasy drugie poznały kolejne regiony naszego kraju w czasie wycieczki turystyczno- krajoznawczej Oświęcim- Ojców- Zator Energylandia Rodzinny Park Rozrywki.

   Pierwszego dnia uczniowie postanowili uczcić pamięć okrutnie pomordowanych więźniów obozu koncentracyjnego  Auschwitz- Birkenau- największego z niemieckich nazistowskich obozów Zagłady. Ta trudna lekcja historii zapadnie wszystkim w pamięci. Drugi dzień wycieczki spędziliśmy na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Z panem przewodnikiem przemierzaliśmy malowniczą trasę. Obejrzeliśmy Jaskinię Łokietka, zobaczyliśmy miejsca, gdzie nakręcano sceny filmu „Ogniem i mieczem” z Horpyną i Czeremisem. Była to trudna wyprawa, bo pogoda była bezlitosna, nieprzerwanie padał deszcz. Na koniec dnia zwiedziliśmy cudowną wystawę „Przemiany stylowe w dziejach sztuki europejskiej od średniowiecza po dwudziestolecie międzywojenne”. Jest to ekspozycja stała na terenie malowniczego, odrestaurowanego Zamku Pieskowa Skała. Wszyscy jednak marzyli o powrocie na miejsce noclegu w malowniczym Domu Wycieczkowym  „Zosia” . Po pysznej obiadokolacji  uczniowie z niepewnością o pogodę oczekiwali kolejnego dnia, w którym mieliśmy odwiedzić  słynną Energylandię w Zatorze. Tym razem pogoda okazała się łaskawa, pomysł Rodzinnego Parku Rozrywki był „strzałem w dziesiątkę”. Wszyscy zadowoleni, pełni wrażeń powróciliśmy do domów.

 


 

Dzień Dziecka w naszej szkole

 

    1 czerwca, z okazji Dnia Dziecka, w naszej szkole odbyły się rozgrywki sportowe zorganizowane przez Samorząd Uczniowski. W pierwszej kolejności odbył się finał Turnieju międzyklasowego w piłce nożnej chłopców, do którego zakwalifikowały się drużyny z klas trzecich. Mecz pomiędzy klasą 3A a 3B odbył się na boisku wielofunkcyjnym. Sędziował Pan Adam Malec. Wygrała reprezentacja klasy 3A. Brawo oni! :)

  Następnie odbył się mecz finałowy w koszykówce dziewcząt między drużyną z klasy 1A a drużyną z klasy 3B. Mecz rozegrany był na sali gimnastycznej, sędziowała Pani Elżbieta Stodolak. Zwyciężyła reprezentacja klasy 1A. Brawo one! :)

  Ostatnią dyscypliną sportową w tym dniu była siatkówka. Tym razem na przeciw siebie stanęli reprezentanci uczniów i nauczycieli. Po zaciętym meczu lepsi okazali się uczniowie pokonując nauczycieli 3:1 w setach. Brawo Wy! :)

  

   Warto wspomnieć, że Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustalony w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ (Organizacji Narodów Zjednoczonych, do której należy 193 kraje) dla upowszechnienia ideałów i celów dotyczących praw dziecka.

      A czy Ty znasz swoje prawa? Dopóki nie skończysz 18 lat wciąż jesteś dzieckiem.

    W celu lepszego poznania swoich praw zarząd Samorządu Uczniowskiego przygotował ulotki z informacjami na temat praw dziecka z wyszczególnieniem najważniejszych z nich.

      Aby w pełni poznać prawa dziecka pomoże Ci w tym  ta strona internetowa

 


 

Ogólnopolski konkurs "Olimpus" - sesja wiosenna

 

   Uczniowie naszego gimnazjum brali udział w sesji wiosennej Ogólnopolskiego konkursu "Olimpus" osiągając bardzo dobre wyniki. Na szczególne wyróżnienie zasługują uczniowie, którzy zajęli miejsce w pierwszej piętnastce, co daje im tytuł laureata konkursu. A są to:

    - Kacper Stach: 8-mc-e z języka angielskiego - klasa I

    - Justyna Sitarz: 4 m-ce z języka angielskiego - klasa II

   - Kamil Krajnik: 1 m-ce z geografii - klasa II

   - Konrad Rajchel: 1 m-ce z geografii oraz 13 m-ce z matematyki - klasa II 

   Gratulujemy laureatom oraz pozostałym uczestnikom konkursów i życzymy dalszych sukcesów.

 


 

Święto Gimnazjum w Tarnawie Dolnej

 

   Nasze gimnazjum 18.05.2016r. już po raz dwunasty obchodziło swoje święto – Dzień Patrona Jana Pawła II. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Kościele Parafialnym pw. Św. Wojciecha w Tarnawie Górnej. Oprawę muzyczną przygotowała grupa młodzieży pod przewodnictwem ks. Janusza Łuca, który również wygłosił okolicznościowe kazanie.

   Na uroczystość przybyli szacowni goście: ks. dziekan Jan Krupiński, ks. Grzegorz Lęcznar, którzy odprawili wcześniej mszę świętą, wiceprzewodniczący Rady Miasta i Gminy Zagórz Marek Marcinik, który reprezentował także Pana burmistrza Ernesta Nowaka, dyrektor Szkoły Podstawowej im. W. Witosa w Tarnawie Dolnej Joanna Rudy, prezes Stowarzyszenia „Nasza Przyszłość Tarnawa” Janusz Krajnik oraz laureaci Konkursu „Jan Paweł II – Patron Rodziny” wraz ze swoimi opiekunami.

   Uczniowie gimnazjum po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu szkoły zaprosili wszystkich zebranych do wysłuchania programu słowno – muzycznego składającego się z wybranych utworów poetyckich Karola Wojtyły, w których ten niezwykły poeta kazał się zdumiewać, zastanawiać, wybierać i szukać Miłości, którą jest sam Bóg, pokazał wartość Ojczyzny w jej historii, tradycji, ludziach i przyrodzie, zachęcał do refleksji nad życiem, ukazał dylematy moralne współczesnego człowieka. Cały program bardzo się podobał, a szczególnie dużo braw otrzymali wykonawcy piosenek: „Strumień”, „Psalm dla Ciebie” oraz „Miłosierni”.

   Ważnym momentem święta było podsumowanie XII edycji międzypowiatowego konkursu o Janie Pawle II, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Jan Paweł II – Patron Rodziny”.

    W części literackiej zwyciężyli:

I miejsce – Aleksandra Warcholak – Gimnazjum w Zagórzu

II miejsce – Justyna Sitarz – Gimnazjum w Tarnawie Dolnej

III miejsce – Julita Janik – Gimnazjum w Tarnawie Dolnej

oraz wyróżnienia:  Patrycja Michenko – Gimnazjum w Tarnawie Dolnej

                             Karolina Tokarz – Gimnazjum w Tarnawie Dolnej

 

   W części plastycznej najlepsi okazali się:

I miejsce – Magdalena Groń – Gimnazjum w Tarnawie Dolnej

II miejsce – Kinga Klimek – Publiczne Gimnazjum w Bukowsku

III miejsce – Katarzyna Płaziak – Gimnazjum w Tarnawie Dolnej

oraz wyróżnienia:  Karolina Jankowska – Gimnazjum w Tarnawie Dolnej

                             Daniel Furdak – Gimnazjum w Tarnawie Dolnej

 

   Konkurs ten przebiegał pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz oraz Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sanoku. Ponadto w tym roku był on wpisany na kuratoryjną listę konkursów. Wszystkim zwycięzcom i ich opiekunom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

   Dzień Patrona stał się dobrą okazją, by przyjaciołom szkoły drobnymi upominkami podziękować za współpracę na różnych polach, za serdeczność w kontaktach oraz zrozumienie i wspieranie różnych działań naszej placówki.

   Całej uroczystości towarzyszył podniosły nastrój oraz atmosfera zadumy i refleksji.

 

 


 

Wielkie sprzątanie w Tarnawie

 

   W odpowiedzi na apel Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Zagórzu, młodzież Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tarnawie Dolnej przyłączyła się do akcji „Czysta gmina Zagórz”.

   Uczniowie naszej szkoły posprzątali fragment brzegów Kalniczki, pobocza dróg, przystanki autobusowe i przydrożne rowy. W ramach tej akcji zadbali o porządek na miejscu straceń na Gruszce- uprzątnęli wypalone znicze, stare wieńce i wiązanki. Posprzątali też okolice mostu w Tarnawie Górnej oraz rowy wzdłuż drogi łączącej Tarnawę Górną z Czaszynem. Niestety śmieci było dużo, co nie świadczy dobrze o użytkownikach tej drogi.

   Mamy nadzieję, że wspólne wysiłki, edukacja i uwrażliwianie na piękno przyrody bez zalegających puszek, butelek, opakowań kiedyś przyniosą efekty.

 


 

Egzaminy gimnazjlane

 

    Kiedy uczniowie klas pierwszych i drugich cieszą się przedłużonym weekendem, trzecioklasiści pocą się na testach egzaminacyjnych. Bynajmniej mamy nadzieję, że trzy lata nauki zaowocuje dobrymi wynikami z egzaminu. W tym czasie uczniowie młodszych klas niech nie marnują czasu i sami sprawdzą, które z zadań mogliby rozwiązać już teraz.

   Rozkład testów egzaminu ginazjalbeo przedstawia się nastepująco: 

  - poniedziałek: część humanistyczna (historia i WOS oraz po przerwie - język polski),

  - wtorek: część matematyczno-przyrodnicza (przedmioty przyrodnicze: biologia, geografia, chemia, fizyka oraz po przerwie - matematyka),

  - środa: część z języka nowożytnego (część podstawowa oraz po przerwie część rozszerzona - w naszej szkole będzie to język angielski (obydwie wersje) i język niemiecki (wersja podstawowa)).

 


 

Spotkanie z Towarzystwem Przyjaciół Dzieciom

 

   Dnia 31 marca 2016 roku mieliśmy okazję gościć w naszej szkole Liderów Towarzystwa Przyjaciół Dzieciom (TPD) z Przemyśla. Liderzy to grupa zwykłych (niezwykłych) młodych ludzi , którzy wraz panem Darkiem Laskiem – głównym animatorem grupy – ukazywali wyjątkowy i atrakcyjny, wolny od nałogów, nastawiony na rozwój zainteresowań tryb życia. Zebrana na sali gimnastycznej społeczność szkoły podstawowej i gimnazjum, miała okazję obejrzeć osiągnięcia, niewiele starszych od siebie kolegów i koleżanek. Pokazywali i opowiadali o tym co ich "kręci" (m.in. piłka nożna, taniec, śpiew). Wzbudzili zachwyt i podziw (rozdali dziesiątki autografów). Ukazanymi zdolnościami zmobilizowali młodzież do postawienia pytania: w czym my (każdy z nas) możemy być najlepsi? W czym możemy osiągnąć mistrzostwo? Jakie posiadamy talenty mogące rozwinąć naszą osobowość?

  Ufamy, że wielu z nas podejmie solidną pracę nad swoim charakterem, by stać się w pełni człowiekiem, dającym z siebie to co najlepsze.

 


 

Nowe autobusy szkolne

 

   Nasza gmina zakupiła nowe autobusy szkolne. Są to w prawdzie używane - 5-letnie auta, sprowadzone z USA z Filadelfii (stan Pensylwania), ale ich stan, osiągi i wyposażenie (jest klimatyzacja!) są znacznie lepsze od obecnych gimbusów, których zastapią.

   Tuż po egzaminach gimnazjalnych młodzież dojeżdżająca do naszej szkoły będzie miała możliwość sprawdzenia nowych gimbusów w ramach testów. Na dobre nowe pojazdy będą nam służyć od przyszłego roku szkolnego.

Ta wiadomość to żart - PRIMA APRILIS !

 


 

Radosnych Świąt Wielkanocnych...!

 

 


 

Apel świąteczny w wykonaniu klasy 1A

 

   23 marca w środę, uczniowie klasy 1A pod opieką wychowawcy Pana Leszka Grzyba i księdza Janusza Łuca, wystąpili podczas przedświątecznego apelu z artystycznym przekazem istoty zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

   Tuż przed występem artystycznym głos zabrał Pan Dyrektor, który złożył wszystkim życzenia z okazji świąt oraz prosił wszystkich o ostrożność i dbanie o bezpieczeństwo podczas obrzędów niektórych tradycji okresu wielkanocnego. Następnie w imieniu całej społeczności szkolnej podziękował za współpracę Panu Mariuszowi Bieńko, który zakończył zastępowanie Pani Aleksandry Zastawnej Grzyb w nauczaniu języka niemieckiego. Pan Mariusz otrzymał gromkie brawa od wszystkich zebranych.

   Po apelu uczniowie z Samorządu Uczniowskiego udali się do Urzędu Miasta i Gminy w Zagórzu z życzeniami świątecznymi, a także odwiedzili Dom Opieki Społecznej w Zagórzu przekazując osobiście wszystkim pensjonariuszom placówki kartki z życzeniami z okazji Świąt Wielkanocnych. Kartki te zostały wykonane przez uczniów w ramach działań PCK w naszej szkole pod opieką Pani Janiny Nycz.

   Na holu głównym ustawiono wystawę ozdób świątecznych wykonanych przez uczniów podczas zajęć artystycznych z Panią Renatą Kaczmarską.

 


 

Konkurs fotograficzny przedłużony

 

   Konkurs fotograficzny organizowany przez Bibliotekę II Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku został przedłużony do 1 kwietnia (piątek).

   Do powyższego dnia każdy uczestnik dostarcza do organizatora 3 prace w formie zdjęć wywołanych o rozmiarze 10 x 15 cm na dowolny temat związany z magią uwiecznionej chwili.

   Na odwrocie każdej pracy należy umieścić: swoje imię i nazwisko, klasę, szkołę i tytuł pracy. Oprócz tego zdjęcia z prac należy przesłać w formacie JPEG jako załącznik na adres: biblioteka2losanok@op.pl o maksymalnej rozdzielczości 1024x768 (nie mniejszej niż 800x6000) i maksymalnej wielkości 2 MB. W treści e-maila zamieścić te same dane co na odwrocie zdjęć.

   W razie problemów pomoc udziela Pan Jarosław Bochnak.

 


 

Pierwszy dzień wiosny w naszej szkole

 

   Pierwszy dzień wiosny wypełniony był atrakcjami, które niewątpliwie odsuwały myśli o jakichkolwiek wagarach w tym dniu. Już na początku przywitał nas podróżnik grupy TRZASK, pan Samuel Kempski, który zabrał nas swoją historią okraszoną świetnymi zdjęciami do Kambodży i Wietnamu.

    Następnie Samorząd Uczniowski zaplanował małą zmianę w kolejnych zajęciach lekcyjnych - lekcje poprowadzili uczniowie zamiast nauczycieli.

     Równolegle odbył się wiosenny turniej szachowy. Relacja z turnieju tuż poniżej.

 

WIOSENNE ZMAGANIA W SZACHACH

   Dzieci ze szkoły podstawowej i młodzież z  gimnazjum w Tarnawie Dolnej przywitały WIOSNĘ 2016 szachowym turniejem pod hasłem „Wiosenne zmagania”.  Do rywalizacji przystąpiło 46 graczy w tym 19 dziewcząt i 27 chłopców. Klasyfikowano zawodników w dwóch kategoriach wiekowych do lat 11 i do lat 16 z podziałem na dziewczęta i chłopców.

   Sędzią głównym turnieju był pan Marek Kielar, pomocniczym pani Elżbieta Stodolak.

   ORGANIZATORZY: Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tarnawie Dolnej, Rada Rodziców przy gimnazjum (pan Artur Krajnik) i Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa Tarnawie Dolnej.

   SPONSORZY: Miejsko Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Zagórzu, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe -Grzegorz Czepiel, Przedsiębiorstwo- Usługowo- Handlowo- Produkcyjne Łucja Szpara, Sklep Spożywczo- Przemysłowy Dorota Kotula, Stowarzyszenie Nasza Przyszłość Tarnawa, GS SCh Zagórz Sieć Sklepów HITPOL.

   Organizatorzy serdecznie dziękują za udzieloną pomoc środki zostały przeznaczone na:  zakup nagród, pucharów, upominków  i  słodkiego poczęstunku dla każdego uczestnika.

   Oto wyniki szachowego turnieju „Wiosenne zmagania”:

 

                Kategoria do lat 11

   Dziewczyny:

1 m-ce: Bochniak Wiktoria

2 m-ce: Zuzańska Martyna

3 m-ce: Bochniak Paula

 

   Chłopcy:

1 m-ce: Jaworski Maksymilian

2 m-ce: Cesarz Krystian

3 m-ce Furdak Gabriel

 

                Kategoria do lat 16

   Dziewczyny:

1 m-ce: Izdebska Weronika

2 m-ce: Tokarz Karolina

3 m-ce Dąbrowska Renata

 

   Chłopcy: 

1 m-ce: Stach Miłosz

2 m-ce: Szul Paweł

3 m-ce: Dudziak Damian

 


 

Konkurs czytelniczy roztrzygnięty

 

    Znamy już zwycięzców w konkursie czytelniczym organizowanym przed feriami w bibliotece szkolnej. Wzięło w nim udział 13 osób. Uczestnicy przez dwa tygodnie codziennie zmagali się z zadaniem rozpoznania na podstawie przytoczonego krótkiego fragmentu tytułu książki i podaniem jej autora.

    Maksymalną liczbę punktów zdobyła Paulina Zajdel z kl. 3a. Druga była Dominika Jankowska z kl. 3a, a trzecie miejsce zajęła Patrycja Michenko z kl. 2a.

    Gratulujemy zwycięzcom!

 


 

Poczta walentynkowa

 

   12 lutego do naszej szkoły przybyły kupidynki - wysłanniczki od świętego Walentego. Miały za zadanie przekazać pocztę od zakochanych.

 

 

 

 

 


 

Walentynki tuż, tuż..

 

   Przekonali się o tym uczniowie, którzy w czwartkowe przedpołudnie 11 lutego 2016 r. wzięli udział w spotkaniu poświęconym poezji miłosnej  zorganizowanym przez bibliotekę i świetlicę szkolną.

   Uczestnicy, w odświętnie przystrojonej  świetlicy, wysłuchali wierszy traktujących o różnych aspektach miłości oraz piosenek, które świetnie wyrażają to uczucie. Każdy otrzymał serduszko z cytatem o miłości, a także słodki poczęstunek w postaci serduszkowych lizaków i pierniczków.  Uczniowie mogli obejrzeć również wystawkę „O miłości wierszem” prezentującą książki z wierszami o tematyce dotyczącej spotkania.

I.K.

 


 

ZS 3 w Sanoku - preorientacja zawodowa

 

   9 lutego uczniowie klas trzecich naszej szkoły uczestniczyli w dniu otwartym w ZS nr 3 w Sanoku. Ze szkołą zapoznało się 44 osoby w ramach realizacji programu preorientacji zawodowej i dalszego kształcenia trzecioklasistów. Pan dyrektor zawsze umożliwia takie wyjazdy i za to mu dziękujemy.

E.S.

 


 

"Choinka" w naszej szkole

 

   3 lutego odbyła się ,,choinka" szkolna. Jest to bez wątpienia najbardziej wyczekiwana impreza w ciągu całego roku szkolnego i żadna inna dyskoteka nie może się z nią równać! Być może sekret jej niezwykłości tkwi  w muzyce, może  w przygotowanym poczęstunku, samych przygotowaniach: ubieraniu sali, strojeniu się.

   Oprócz świetniej zabawy, imprezie towarzyszyła znakomita atmosfera, która sprawiała, że uczestnicy dyskoteki czuli się wspaniale. Parkiet nie pozostawał pusty, gdyż wszyscy chętnie poruszali się w rytm muzyki, bawiąc się i śmiejąc w najlepsze, a wszystko za sprawą szkolnego DJ Patryka Stach z klasy 3 B.

   Tego popołudnia Rada Rodziców przygotowała dla nas drobne upominki  w postaci paczek ze słodyczami.

   Zabawa trwała od godz. 16:00 do 20:50.

   Mamy nadzieję , że kolejna szkolna impreza będzie równie udana, jak ta z okazji karnawału.

Anna Tomala

 


 

Poezja i proza w języku angielskim? - Dlaczego nie...?

 

Wręczenie dyplomów   Jest nam miło poinformować, że Justyna Sitarz z klasy 2B zdobyła wyróżnienie w I POWIATOWYM MIĘDZYGIMNAZJALNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM POEZJI I PROZY OBCOJĘZYCZNEJ przeprowadzonym i zorganizowanym przez II Liceum Ogólnokształcące w Sanoku.  

    Justynko: w e l l   d o n e !! :)

   Justyna zaprezentowała fragment z Listów starego diabła do młodego C.S. Lewisa, tak … tak… tego samego autora, którego wszyscy znacie z Opowieści z Narnii, przyjaciela J.R.R. Tolkiena, profesora Uniwersytetu Oksfordzkiego.

   Konkurs odbył się 15 stycznia 2016r., a dzięki uprzejmości Pana Mariusza Bieńko możecie obejrzeć zdjęcie z wręczenia dyplomów.

E.R.

 


 

Wyjazd naszych uczniów na sanockie lodowisko

 

    25 stycznia młodzież klas trzecich naszej szkoły czynnie spędziła czas na ślizgawce - na sanockim MOSIRze. Gimnazjum realizuje program "Otwarta szkoła". Uczniowie z wychowawcami dziękują Panu Dyrektorowi za umożliwienie wyjazdu!

E.S.

 


 

"Misyje Kolędowanie" w naszej szkole - 2016

 

   Już po raz czwarty Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tarnawie Dolnej zorganizowało wśród parafian akcję charytatywną „Misyjne kolędowanie” na rzecz misji w różnych krajach świata – Wietnam, Indie, kraje Afryki. Akcja została przeprowadzona 24 stycznia 2016r., a kolędnikami byli: młodzież naszego gimnazjum, dzieci z Niepublicznego Przedszkola w Tarnawie Dolnej, scholka parafialna oraz młoda, odważna lekarka pani Katarzyna Nycz, która opowiedziała nam o Indiach i działalności katolickiego ośrodka misyjnego w Jeevodaya w Indiach, w którym już dwukrotnie przez kilka tygodni pracowała. Właśnie na ten ośrodek przeznaczona jest część pieniędzy zebranych podczas akcji kolędowania (już trzykrotnie wsparliśmy tę misję).

   Razem z przedszkolakami i scholką w przepięknych jasełkach przeżywaliśmy czas narodzenia Pana Jezusa, pokłon pastuszków, królów, dzieci i rodzin. Występ tych najmłodszych artystów wzbudził wielki aplauz widzów, zasłużone brawa i podziękowania, które należały się dzieciom a także paniom wychowawczyniom: p. Annie Chmurze, p. Joannie Kuzio, p. Katarzynie Michalak i p. Joannie Kogut.

   Scholka i grupa tancerek – Śnieżynki swoim występem uczcili zgromadzonych na widowni dziadków i babcie. Ci młodzi wykonawcy przygotowywali się pod czujnym i twórczym okiem p. Haliny Krajnik, p. Klaudii Zarzycznej, p. Natalii Zarzycznej i p. Pawła Krajnika, którzy od pierwszej akcji kolędują z nami – gimnazjalistami.

   W programie wystąpiła też prowadzona przez ks. Janusza Łuca grupa artystyczna (gitara i śpiew) uczniów Gimnazjum w Tarnawie Dolnej, która pastorałkami i kolędami kwestowali dla biednych dzieci i młodzieży w Afryce i Indiach.

 

Organizatorzy bardzo dziękują
wszystkim wykonawcom i miłym widzom,
 którzy znowu hojnie wsparli dzieło pomocy misjom.

 


 

 


 

Szkolne rogrywki międzyklasowe w piłce ręcznej

 

   Samorząd uczniowski wraz z nauczycielami w.f. przeprowadzili sportowe rozgrywki w piłce ręcznej dziewcząt i chłopców. Reprezentacje klas rozgrywały mecze na długich przerwach. Po wielkich emocjach, mistrzostwo szkoły wywalczyła klasa 3 B zarówno dziewczyny i chłopcy.

 
   Skład drużyny dziewcząt: Sabina Jaworska, Anna Kabala, Katarzyna Kicak, Weronika Izdebska, Paulina Florczak, Karolina Kantorek.

   Skład drużyny chłopców chłopcy: Arkadiusz Baryła, Kamil Szczepaniak, Patryk Stach, Radosław Jankowski, Dawid Gocek i Grzegorz Kuzio.

 

 


 

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia
i Szczęśliwego Nowego Roku !


 

Święta Bożego Narodzenia w naszej szkole

 

   22 grudnia w naszej szkole zapanował świąteczny nastrój. Pracownicy szkoły oraz uczniowie zebrali się razem w jadalni, gdzie wspólnie usiedli przy wigilijnych stołach. Zanim jednak rozpoczęła się szkolna wigilia, wysłuchaliśmy kolęd zaśpiewanych przez uczniów w ramach konkursu kolęd. Wzięło w nim udział 9 osób, które przepięknie zaśpiewały przygotowane przez siebie utwory świąteczne. Jury w składzie: Pan Dyrektor Melchior Ryniak, Pani Agnieszka Biernacka, Pan Leszek Grzyb i ksiądz Janusz Łuc mieli ogromną trudność w wybraniu najlepszych wykonawców. Poziom był wyrównany, więc po burzliwej i długo trwającej dyskusji ogłoszono zwycięzców konkursu:

  1 miejsce: Gabriela Kaźmierczak
  2 miejsce: Katarzyna Kicak
  3 miejsce: Marlena Wróbel
 wyróżnienie: Julia Dymek

   Zwycięzcom, jak i też uczestnikom konkursu wręczono nagrody i złożono gratulacje. 

   Ogłoszono również wynik konkursu organizowanego przez Samorząd Uczniowski - na najładniejszy stroik klasowy. Dyplom za najlepsza pracę otrzymała klasa 3A.

  Następnie Pan Dyrektor złożył wszystkim świąteczne życzenia i prosił o rozwagę i wielką ostrożność przy uczestniczeniu w odpalaniu sztucznych ogni i petard, których można używać tylko na przywitanie Nowego Roku i w obecności osób dorosłych.

   Potem uczniowie klas trzecich przedstawili montaż słowno-muzyczny przygotowany przez Panią Halinę Sadlik i Pana Józefa Sadlika. Występ uczniów jeszcze bardziej nastroił wszystkich świątecznie. Atmosfera Świąt Bożego Narodzenia wypełniła salę i teraz wszyscy mogli rozpocząć wspólnie przygotowaną szkolną wigilię. Znaczącym momentem było załamanie się opłatkiem i złożenie sobie najserdeczniejszych życzeń...

   Należy wspomnieć, że tuż przed apelem delegacja Samorządu Uczniowskiego udała się z życzeniami do Urzędu Miasta i Gminy Zagórz oraz do Domu Opieki Społecznej w Zagórzu, gdzie wręczyła pensjonariuszom kartki świąteczne wykonane przez uczniów w ramach działalności PCK kierowaną przez Panią Janinę Nycz

 


 

Wybieramy zawód - dni otwarte szkół w Lesku

 

  Uczniowie klas trzecich w ramach realizacji szkolnego programu ,,Edukacja dla pracy" wczoraj, czyli 15 grudnia, zwiedzały Technikum Leśne i Zespół Szkół Artystyczno-Technicznych w Lesku.

  Życzymy aby dokonali właściwych wyborów w dalszych kierunkach kształcenia.

E.S. 

 


 

Finał konkursu "Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów"
- ponowny sukces naszych gimnazjalistów

 

   10 grudnia odbył się Finał konkursu organizowanego przez Bieszczadzki Park Narodowy „Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów”. Tradycyjnie uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tarnawie Dolnej godnie reprezentowali szkołę. Tradycyjnie również, bo już 10 raz zajęli I miejsce wyprzedzając gimnazja z Zagórza i Ustrzyk Dolnych nr 1. Dokonała tego drużyna w składzie: Kamil Krajnik, Konrad Rajchel i Sylwia Kabala. Nasi uczniowie byli najlepsi także w konkurencji indywidualnej zajmując I miejsce - Kamil Krajnik i II miejsce - Konrad Rajchel. Należy zaznaczyć, że rywalizowało 9 gimnazjów z powiatów bieszczadzkiego, leskiego i sanockiego. Uczniowie z Tarnawy byli najlepsi w pierwszym pisemnym etapie konkursu, w którym uzupełniali obszerny test z zakresu ekologii, fauny, flory, geologii, topografii, ochrony przyrody Bieszczadzkiego Parku Narodowego. W drugim etapie – ustnym zaprezentowali swoją wiedzę z zakresu zbiorowisk roślinnych, zależności pokarmowych, znajomości szczytów i form rzeźby terenu. Etap ustny odbył się na scenie Ustrzyckiego Domu Kultury przed jury i zgromadzoną publicznością. Wszyscy obecni powrócili zadowoleni, obdarowani cennymi nagrodami..

   Drużyna z Tarnawy będzie również reprezentować naszą gminę w etapie parkowym w konkursie organizowanym przez Zespół Parków Krajobrazowych w Krośnie.

R.K.

 


 

Góra Grosza

 

   Uczniowie z sekcji charytatywnej Samorządu Uczniowskiego zorganizowali zbiórkę pieniężną w ramach akcji „Góra Grosza”. Celem akcji bylo zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać.

   W zbiórce każdy grosz miał znaczenie. Dzięki Waszej szczodrości zebrano w sumie 85 złoty i 39 groszy.

Dziękujemy !

 


 

Mikołajki w naszej szkole

 

   7 grudnia w poniedziałek do naszego gimnazjum zawitał nietypowy Św. Mikołaj bo płci żeńskiej, no i dobrze. W swojej świcie również miał same pomocnice, ale jakie ładne i szczodre bo rozdawały uczniom słodycze, a belfrom rózgi w ramach rewanżu za uczniowskie jedynki. Dziękujemy świętemu za odwiedziny i zapraszamy za rok!!!

    Podziękowania składa Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami.

E.S.

 


 

Andrzejki szkolne

 

   W dniu 25 listopada w szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa organizowana przez Samorząd Uczniowski . Wszystko było organizowane w stołówce szkolnej. Zabawa rozpoczęła się o godz. 16. Były przewidziane różne zabawy w postaci wróżb andrzejkowych. W trakcie imprezy klasy wraz ze swoimi wychowawcami spotkali się w klasach. Wszyscy byli w świetnych humorach. Na koniec wszyscy zatańczyli wspólny taniec zwany ,,Belgijką". Dyskoteka andrzejkowa zakończyła się o godz. 20.

Anna Tomala

 


 

Fotorelacja podróżnika grupy Trzask - Brazylia

 

   19 listopada odbyło się spotkanie z podróżnikiem grupy TRZASK. Pan Grzegorz Chachura zabrał nas do Brazylii. Fotorelacja przedstawiona była z ostatniej wyprawy – z bieżącego roku, dzięki temu mogliśmy poznać obecne realia słonecznego kraju znanego z kawy, piłki nożnej i karnawału z Rio de Janeiro

   A w pokazie tym mogliśmy: 

- zobaczyć największe miasto Ameryki Południowej (jak i całej półkuli południowej) – Sao Paulo,

- podziwiać wodospady Iguazu na granicy Brazylii z Argentyną,

- przyjrzeć się Kajmanom na największym bagnistym obszarze świata – Pantanalu,

- zobaczyć najpiękniejsze wydmy Brazylii – Lencois Maranhenses,

- podziwiać piękno miasta Rio de Janeiro oraz dowiedzieć się o „ciemnej stronie” Rio, jakim są fawele.

 


 

Dyskoteka szkolna

 

   Dnia 16 listopada odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym dyskoteka organizowana przez Samorząd Uczniowski. Przed wejściem na hol główny każdy wpłacał symboliczną złotówkę. Wszyscy tańczyli, a nawet śpiewali, była niezła zabawa. Muzykę zawdzięczamy naszym wspaniałym didżejom Grzegorzowi  Gajda z 3,,a" oraz Patrykowi Stach z 3,,b". Na koniec była przygotowana niespodzianka w postaci wspólnego tańca. Opiekunami na dyskotece byli p.Józef Sadlik, ks. Janusz Łuc i p. Maria Obal.

Anna Tomala

 


 

Nie pal śmieci !

 

   Uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tarnawie Dolnej zaangażowali się w akcję mającą na celu przeciwdziałanie zjawisku spalania odpadów w paleniskach domowych. Wzięli udział w zajęciach w trakcie których dowiedzieli się jakie skutki dla stanu środowiska, dla zdrowia ludzi  i zwierząt ma to niewłaściwe działanie wielu dorosłych ludzi, a następnie przygotowali plakaty i ulotki zawierające treści wspierające akcję.

   Temat „Nie pal śmieci” został zgłębiony przez grupę zainteresowanych gimnazjalistów, którzy podjęli go jako zagadnienie projektu edukacyjnego. Ich głównym celem było przekazanie tych ważnych informacji dorosłym, którzy są przede wszystkim odpowiedzialni za stan powietrza, którym wszyscy oddychamy. Uczniowie przygotowali więc prezentację multimedialną, którą zaprezentowali w trakcie wywiadówki szkolnej 18.XI.2015r.

   Przypomnieli, ze raport Komisji Europejskiej z 2015 roku stawia Polskę w niechlubnej czołówce krajów europejskich. U nas zła jakość powietrza jest przyczyną przedwczesnych zgonów 45 tysięcy osób. Przekroczenie poziomów zanieczyszczeń wzrasta w okresie grzewczym, kiedy nakłada się na siebie kilka niekorzystnych warunków rozprzestrzeniania się substancji w powietrzu, a mianowicie: inwersja temperatur, małe prędkości wiatrów, a także niekorzystne warunki topograficzne, czyli usytuowanie naszych miejscowości w dolinach rzek. Spalanie śmieci w paleniskach domowych jest powodem groźnej dla nas i dla środowiska tzw. niskiej emisji- powodowanej przez spalanie śmieci w niskich temperaturach. Śmieci nie spalają się do końca, a co najgorsze kominy pozbawione filtrów uwalniają bardzo szkodliwe dla zdrowia toksyny.

   W unoszącym się dymie znajdują się pyły zawierające metale ciężkie, rakotwórczy benzopiren, trujący tlenek węgla i tlenek azotu, dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, rakotwórcze dioksyny . Trucizny te wdychane są przez okolicznych mieszkańców, wnikają do gleby i wód (a stamtąd do przydomowego ogródka), wciskają się do wnętrza domów.

   Palenie śmieci nie tylko szkodzi ludziom, roślinom i zwierzętom, dodatkowo kominy zapychają się sadzą co grozi zaczadzeniem domowników. Istnieje niebezpieczeństwo zapalenia się przewodu kominowego.

   Uczniowie przeanalizowali szkodliwe działanie substancji uwalniających się ze spalania gumy, płyt wiórowych, plastiku i PCV. 

   Palenie gumy powoduje uwalnianie rakotwórczych węglowodorów.

   Nie wolno palić płyt wiórowych i malowanego drewna, bo uwalnia się szkodliwy formaldehyd

   Bardzo szkodliwe jest palenie plastików i tworzyw z polichlorku winylu zwanego PCV, zawierają one chlorowodór - z 1 kg PCV powstaje aż 280 litrów tego gazu i  dioksyny – najgroźniejsze trucizny na ziemi

   Przedstawili więcej informacji o dioksynach. Dorośli dowiedzieli się, że są one 10 tys. razy bardziej trujące od cyjanku potasu, są rakotwórcze, naruszają strukturę kodu genetycznego, obniżają odporność, osłabiają proces wzrostu, powodują zaburzenia neurologiczne. Opadają na glebę, pola uprawne i wodę, przedostają się do wód gruntowych, a tym samym do łańcucha pokarmowego, 50% dioksyn przenika do organizmu z pożywieniem, w glebie rozkładają się około 10 lat, w organizmie ludzkim odkładają się w tkance tłuszczowej oraz w wątrobie.

   Na zakończenie rodzice usłyszeli apel dzieci skierowany do dorosłych o tym, że ludzie muszą przestać sami sobie szkodzić, bo to uderza w nas wszystkich. Śmieci należy segregować i przekazywać służbom, które są za to odpowiedzialne. Nie wolno palić śmieci!

   Po prezentacji rodzice obejrzeli fragment filmu „Trucizny z domowego komina”.

   Mamy nadzieję, że argumenty jakie zostały przedstawione dorosłym zmienią negatywne zachowania i wpłyną na poprawę stanu czystości powietrza w naszych miejscowościach.

R.K.

 


 

Warsztaty edukacyjno-kulinarne "Zdrowie na talerzu"

 

   30 października uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tarnawie Dolnej wzięli udział w warsztatach edukacyjno – kulinarnych „Zdrowie na talerzu”. Zostały one zorganizowane przez Agencję Rynku Rolnego Oddział Terenowy w Rzeszowie we współpracy z Zespołem Szkół nr 1 im. Karola Adamieckiego w Sanoku. Celem warsztatów było upowszechnienie wiedzy na temat zdrowego odżywiania, przypomnienie podstawowych informacji o zasadach prawidłowego żywienia, rozwijanie umiejętności pracy w grupie, nauka podstawowych technik kulinarnych oraz zainteresowanie sztuką kulinarną.  Założone cele zostały w pełni osiągnięte, pomysł warsztatów był „strzałem w dziesiątkę”. Na początku uczennice ZS nr 1 przedstawiły krótką, prezentację zawierającą informacje na temat zasad prawidłowego odżywiania się oraz błędów żywieniowych. Na zakończenie prowadzące sprawdziły co uczniowie zapamiętali po wysłuchaniu prezentacji. Chętnych do odpowiedzi było dużo, najaktywniejsi zostali nagrodzeni upominkami wręczanymi przez pracowników Agencji Rynku Rolnego. Gwoździem programu okazał się pokaz barmański , w czasie którego przyglądaliśmy się wykonaniu pysznych szejków o smaku pietruszkowym, truskawkowym, ogórkowym. Uczeń prezentujący pokaz jest wielokrotnie nagradzanym mistrzem w tej dziedzinie. 

   Przyszła również kolej na działania gimnazjalistów. Podzieleni na trzy grupy mieli za zadanie przyrządzić potrawy z półproduktów, które zostały przygotowane przez organizatora warsztatów. Pierwsza grupa wykonywała kolorowe koreczki, druga apetyczne kanapki, trzecia pożywne sałatki. Dzieci mogły się wykazać inicjatywą, kreatywnością, dobrym smakiem. Nad wszystkim czuwali opiekunowie Pani Agata Wójcik i Pan Krzysztof Indyk – nauczyciele  ZS nr 1 oraz uczennice tej szkoły. Po wykonaniu zadania gimnazjaliści zaprezentowali swoje potrawy i zachęcili do degustacji.

   Wszystkie działania cieszyły się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczniów. Wszyscy jesteśmy wdzięczni i składamy gorące podziękowania organizatorom za przeprowadzenie warsztatów edukacyjno – kulinarnych „Zdrowie na talerzu” w naszej szkole.

R.K.

 


 

Święto Drzewa

 

   W październiku w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tarnawie Dolnej obchodziliśmy Święto Drzewa. Było to święto przyrody, ludzi i edukacji. Wcześniej postanowiliśmy się do niego przygotować poprzez wycieczki do lasu i trening w rozpoznawaniu gatunków drzew. Szczególną uwagę zwróciliśmy na drzewa rosnące na placu szkoły, na trzy dęby. Najstarszy z nich to dąb Leopold, który został wpisany do rejestru pomników przyrody. Jest to dąb szypułkowy o obwodzie pnia na wysokości 1,3 m – 457 cm i wysokości 13 m.

   Drugi dąb – to Dąb Papieski- dąb czerwony. 18 maja 2005 roku w czasie uroczystej Mszy świętej w Wadowicach, delegacja naszej szkoły odebrała z rąk kardynała Macharskiego dąb, który jest żywym pomnikiem upamiętniającym naszego wielkiego patrona św. Jana Pawła II.

   Trzeci dąb – to Dąb Józef- dąb bezszypułkowy- posadzony na terenie placu zabaw naszego przedszkola. Upamiętnia on postać wieloletniego, znamienitego proboszcza parafii – księdza prałata Józefa Jakiełę. Został on posadzony na pamiątkę uroczystości nadania imienia księdza Józefa Jakieły dla naszego przedszkola.

   Podsumowaniem naszych działań było spotkanie z Panem mgr inż. Wojciechem Jankowskim – starszym specjalistą Służby Leśnej ds. ochrony lasu i przyrody z Nadleśnictwa Lesko. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji wierszy o drzewach oraz fragmentu sztuki pt.”Eko – Pan Tadeusz”. Mieliśmy okazję zobaczyć różne postawy ludzi wobec świata przyrody, od głębokiego zatroskania o losy Ziemi, zdrowego, racjonalnego podejścia do spraw Natury, poprzez postawę fascynacji, aż do obojętności i głębokiej nieświadomości.

   Po części literackiej pan leśniczy nauczył nas rozpoznawania drzew po obserwacji kory, przekroju poprzecznego, podłużnego i stycznego drewna. Uczniowie udoskonalili umiejętność rozpoznawania dębu, buka, grabu, sosny, jodły, modrzewia. Przysłuchiwali się wskazówkom pomocnym w rozpoznawaniu klona jawora, topoli osiki, wierzby iwy, olszy szarej i in.  

   Uświadomiliśmy sobie jak bardzo jesteśmy związani z otaczającą nas przyrodą i jak bardzo nasza egzystencja zależy od dobrej kondycji środowiska, w który żyjemy.

R.K.

 


 

Pamiętamy o Janie Pawle II

 

   22 października z okazji 37 rocznicy rozpoczęcia pontyfikatu przez Jana Pawła II i XV Dnia Papieskiego uczniowie klasy 2 A i 2 B wraz z wychowawczyniami zaprezentowali montaż słowno–muzyczny, podczas którego przypomnieli postać tego wielkiego Polaka, świętego papieża i patrona naszego gimnazjum. W tekstach piosenek i wierszy podziękowali Janowi Pawłowi II za świadectwo człowieczeństwa, przykład życia dla Boga i ludzi, miłość, którą otaczał dzieci i młodzież oraz troskę o rodzinę. Apel został wzbogacony gazetką pod hasłem „Jan Paweł II – Patron Rodziny” oraz wystąpieniem pana dyrektora Melchiora Ryniaka.

   Zapalonym zniczem i bukietem kwiatów złożonym pod tablicą pamiątkową uczniowie uczcili tego niezwykłego człowieka i potwierdzili, że Ojciec Święty Jan Paweł II jest im zawsze bliski.

M.O.

    W tym też dniu, pod koniec apelu Pani Elżbieta Stodolak wręczyła wyróżnienia i dyplomy za ostatnie osiągnięcia sportowe naszych gimnazjalistów w obrębie szkoły, rejonu i województwa (m. in. w lekkoatletyce i w szachach)

 


 

Dzień Edukacji Narodowej

 

   Dziś jest Dzień Edukacji Narodowej, obchodzony jako Święto nie tylko nauczycieli ale wszystkich pracowników szkoły. Samorząd Uczniowski przygotował, jak co roku, występ artystyczny, który został poprowadzony przez Przewodniczącą Samorządu - Mariolę Furdak oraz Grzegorza Czepiela. Uczniowie po przez wiersze (Aleksandra Stach, Anita Stach, Kamila Gajda, Mateusz Kucharski, Anna Kabala i Anna Tomala), piosenki (Klaudia Koczeń, Katarzyna Kicak, Julia Dymek, Gabriela Kaźmierczak, Marlena Wróbel), i prezentacjom komputerowym (Paweł Szul i Aleksandra Stach) podziękowali wszystkim nauczycielom za ich trud włożony w wychowanie i nauczanie, a także wszystkim pracownikom szkoły za swoje oddanie w pracy dla szkoły. Przypomnieli również historię edukacji w naszym kraju, jak i również historię naszej szkoły.

  W ostatniej części wystąpienia uczniowie Samorządu Uczniowskiego poprowadzili turniej „Familiada”, w której wzięli udział wytypowani wcześniej nauczyciele w grupach: panie kontra panowie. Wyniki odpowiedzi do zadawanych pytań były oparte na przeprowadzonej wcześniej ankiecie wśród uczniów naszej szkoły. Wygrała grupa nauczycielek, a turniej poprowadziły Anna Tomala i Aleksandra Stach. Techniczną częścią turnieju zajął się Brajan Kowal.

  Samorząd uczniowski przeprowadził również plebiscyt na tytuł nauczyciela w trzech kategoriach, które kolejno otrzymali:

 - najsympatyczniejszy nauczyciel: Pani Agnieszka Biernacka

 - nauczyciel z największym poczuciem humoru: Pan Józef Sadlik

 - nauczyciel najbardziej wymagający: Pan Mariusz Bieńko

   Na koniec wszyscy pracownicy szkoły otrzymali kwiaty wykonane własnoręcznie przez uczniów.

 


 

Pasowanie pierwszoklasistów na uczniów Gimnazjum

 

   14 października  uczniowie klasy pierwszej zostali pasowani na pełnoprawnych członków społeczności naszego Gimnazjum.

   Najpierw odbyło się uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów przy sztandarze szkoły. Uczniowie przysięgali: sumiennie wypełniać obowiązki ucznia, zdobywać wiedzę doskonaląc własną osobowość, być odpowiedzialnym za swoje słowa, sądy i czyny, pielęgnować najszczytniejsze wartości i idee, nie splamić honoru klasy, szkoły i Ojczyzny.

  Po części oficjalnej nastąpiła część rozrywkowa, czyli otrzęsiny pierwszoklasistów. W programie była rywalizacja sportowa: wyścigi sztafet wahadłowych, klasowe skaknie na skakankach, strzelanie do celu oraz rywalizacja wychowawców na rumakach. Młodsi koledzy prezentowali uzdolnienia artystyczne we wspólnym śpiewie oraz szybkim jedzeniu na oślep. Przedstawiciele SU postarali się aby młodsi koledzy nie byli zaskoczeni niczym, w tym celu popróbowali kwaśnej cytryny, słodkiego miodu i na zakończenie wykonywali przez minutkę pajacyki, żeby nie pajacowali w szkole. Konkurenscje zostały przeprowadzone pod czujnym okiem Pani Elżbiety Stodolak.

   Na marginesie należy dodać, że w rywalizacji zwycięstwo odniosła klasa 1B.

 


 

XV Zjazd Rodziny Szkół im Jana Pawła II

 

      W dniach 7-8 października 2015 odbyła się pielgrzymka do Częstochowy na XV Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Naszą szkołę reprezentowało 34-osobowa grupa wraz z nauczycielami: Panią Marią Obal, Panem Mariuszem Bieńko oraz księdzem Januszem Łucem. Grupa w drodze na Jasną Górę odwiedziła Krakowski Rynek, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, Centrum Jana Pawła II.
      Pierwszym punktem wycieczki był Aquapark. Niestety, Ci, którzy nie byli na basenie, spędzali czas w Krakowskiej Galerii. Potem ruszyliśmy na rynek, gdzie mieliśmy czas na zwiedzanie i na posiłek. W drodze do autobusu odwiedziliśmy Wawelskiego Smoka groźnie ziejącego ogniem. Udał się też spacer wzdłuż Wisły.
      W Częstochowie wieczorem uczestniczyliśmy w Apelu Jasnogórskim, a następnego dnia rano odprawiliśmy z księdzem Drogę Krzyżową na wałach Jasnej Góry. Zwiedziliśmy też Skarbiec i Arsenał. Podziwialiśmy Drogę Krzyżową wykonaną przez wspaniałego polskiego artystę Jerzego Dudę Gracza. O godzinie 11:00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta z udziałem około 20 tys. uczestników - uczniów ze szkół im. Jana Pawła II z całej Polski.
      Wszyscy przeżyliśmy mocno słowa kazania ks. biskupa i listu przesłanego do Ojca Świętego Franciszka.
      Wielkie wrażenie zrobiła na nas - uczestnikach prezentacja prawie 500 sztandarów z wizerunkami Patrona Jana Pawła II.
      W poczcie sztandarowym naszej szkoły stali: Patryk Stach, Anna Kabala i Mariola Furdak.
      Wszyscy zgodnie twierdzili, że był to wyjazd, który przyniósł radość duszy i ciała.

M.T.

 


 

Wędrowanie Szlakiem Papieskim...

 

   Za nami IX szkolny i III gminny Rajd Szlakiem Papieskim, organizowany przez tarnawskie gimnazjum.  W dniach 5-6 października ponad sześćdziesięcioosobowa grupa dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych w Tarnawie Dolnej, Łukowem, Porażu, oraz z Gimnazjum w Tarnawie Dolnej wyruszyła w 2-dniową wyprawę, pod opieką p. Marka Drwięgi, p. Adama Malca, p. Macieja Bara, p. Izabeli Krawczyk oraz p. Zenona Mackiewicza. Trasa rozpoczynała się od dworca kolejowego w Zagórzu przy obelisku Świętego Jana Pawła II, gdzie powitał uczestników Burmistrz p. Ernest Nowak i p. Melchior Ryniak dyrektor naszego gimnazjum. Po złożeniu zniczy i odśpiewaniu „Barki” rajdowicze przez ruiny klasztoru, Makówkę, miejsce straceń na Gruszce, udali się na  nocleg w szkole w Tarnawie Dolnej. Pierwszy dzień zakończył się wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek, nie zabrakło też rozgrywek sportowych.

    Drugiego dnia rajdu uczestnicy zdobyli od strony Przełęczy Żebrak szczyt Chryszczata i zeszli do Kalnicy. Dwa dni wspaniałego wypoczynku na łonie natury na pewno zaprocentuje w życiu młodych wędrowców dodając sił do nauki a może zaszczepi w nich na stałe chęć wędrowania i zdobywania coraz to nowych terenów. Wyprawa była także doskonałą okazją do zachwycenia się widokiem jesiennych  lasów  i poznania pięknych zakątków naszej małej ojczyzny. Organizatorzy oraz uczestnicy rajdu dziękują p. Burmistrzowi Ernestowi Nowakowi za wsparcie finansowe imprez.

A.M.

 


 

Wybraliśmy Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego

 

   W tym roku były dwie kandydatki na stanowisko Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego naszego Gimnazjum

  - Mariola Furdak (3A),

  - Karolina Kantorek (3B),

   Po dwutygodniowej agitacji wyborczej, podczas której odbyła się debata szkolna kandydatek, przyszedł czas na wybory. Wybory odbyły się 28 września. Ich organizacją zajęły się następujące osoby: Aleksandra Stach, Anna Tomala i Kamila Gajda, które przygotowały salę wyborczą oraz wypełniły obowiązki Komisji Wyborczej. Całość odbyła się na wzór prawdziwych wyborów. Uczniowie poszczególnych klas podchodzili do stolika Komisji i za potwierdzeniem tożsamości otrzymywali Kartę do głosowania składając podpis na przygotowanej liście uczniów naszej szkoły. Następnie w wydzielonych miejscach, za parawanem mogli dokonać swego wyboru stawiając X przy wybranej kandydatce. Po głosowaniu Komisja Wyborcza w zamkniętym pomieszczeniu otworzyła urnę wyborczą i podliczyła głosy sporządzając protokół, z którego wszyscy mogli się dowiedzieć, że Przewodniczącym Samorządu Szkolnego w roku szkolnym 2014/2015 została...

Mariola Furdak

    Serdecznie gratulujemy! Następnego dnia sfinalizowane zostanie formowanie zarządu Samorządu Uczniowskiego. A my życzymy Przewodniczącej SU spełnienia zaplanowanych działań, udanej współpracy z uczniami, Radą Pedagogiczną i rodzicami oraz owocnej pracy na czele Samorządu Szkolnego!

 


 

Wystartowała druga edycja konkursu Ministerstwa Edukacji Narodowej

 KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ

 Przyjdź do biblioteki szkolnej i napisz tytuł książki, którą chcesz przeczytać.

   Wspólnie stworzymy listę „książek naszych marzeń”. Kolejnym zadaniem dla szkoły jest nagranie i przesłanie do MEN filmu, w którym przekonujemy, dlaczego właśnie nasza szkoła powinna dostać te książki.

   Przy ocenie nadesłanych filmów będą brane pod uwagę m. in. stopień zaangażowania społeczności szkolnej w realizację nagrania, pomysłowość uczniów  oraz oryginalność wykonania.

   Zwycięzcy konkursu zostaną zaproszeni do Warszawy na uroczystą Galę Finałową, a szkoły dostaną książki, które wskazali ich uczniowie.

CZEKAMY NA WASZE POMYSŁY!


 

BIBLIOTEKA SZKOLNA

ogłasza konkurs plastyczny

By czytać się chciało,
zakładkę zrób wspaniałą!

Własnoręcznie zrobione zakładki do książek można składać w bibliotece do czwartku 15 października 2015 r.
w bibliotece.

Najlepsze prace zostaną nagrodzone!


 

Szkolna Debata przedwyborcza kandydatów na Przewodniczącego SU

 

    21 września, odbyła się publiczna debata kandydatów na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Debata miała miejsce podczas godziny wychowawczej w holu głównym szkoły, gdzie zgromadzili się nauczciele wraz z panią pedagog oraz wszyscy uczniowie Gimnazjum.

    W tym roku szkolnym są dwie kandydatki na stanowisko Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego roku szkolnego 2015/2016:

     - Mariola Furdak (3 A)

     - Karolina Kantorek (3 B)

   Debatę poprowadziły Aleksandra Stach i Anna Tomala. Każda z kandydatek omówiła swój plan działań odpowiadając na przygotowane przez prowadzących pytania.

  Debata miała na celu nie tylko bliższe poznanie kandydatów na stanowisko przewodniczącego SU, ale zaznajomienie się z mechanizmami wyborów samorządowych. Bowiem zaczął się okres kampanii przedwyborczej, w której kandydaci chcą wywalczyć sobie jak największe poparcie zapewniające im zwycięzstwo w wyborach. A szkolne wybory, tak jak prawdziwe wybory parlamentarne, prezydenckie czy do władz samorządów jednostek administracyjnych są równe, powszechne, a głosowanie tajnebezpośrednie.

 


 

Wyprawa na Tarnicę

 

     18 września 2015 roku grupa ekologów z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tarnawie Dolnej zdobyła najwyższy szczyt Bieszczadów – Tarnicę. W ten sposób zrealizowaliśmy kolejny punkt programu „Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów”, w którym uczestniczymy od 15 lat. Wraz z panią przewodnik z Bieszczadzkiego Parku Narodowego wyruszyliśmy z Wołosatego gdzie rozpoczęliśmy wędrówkę, w trakcie której odkrywaliśmy walory ścieżki historyczno – przyrodniczej z orlikiem krzykliwym w godle.

    Naszym odkryciom towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda, wspaniała atmosfera i cudowne widoki, które wynagradzały trudy wspinaczki górskiej. Pozostały wspomnienia, zdjęcia i plany na kolejne wyprawy.

R.K.

 


 

Narodowe czytanie w naszej szkole

 

   Lektura książek nie tylko pogłębia wiedzę, ale  także rozwija wyobraźnię. Mając to na uwadze, w roku 2012 zainicjowana została akcja Narodowe Czytanie, której główny cel stanowi popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.

   Nasza szkoła włączyła się w tę akcję po raz drugi. W zeszłym roku, podczas trzeciej odsłony akcji czytaliśmy Trylogię Henryka Sienkiewicza. W tym roku  czytana była „Lalka” Bolesława Prusa. 7 września w czasie lekcji wychowawczej uczniowie wszystkich klas wysłuchali fragmentów dzieła. Natomiast finał akcji miał miejsce w bibliotece szkolnej, gdzie uczniowie klasy 2a i klasy 6 szkoły podstawowej mogli posłuchać „Lalki” czytanej przez pana dyrektora Melchiora Ryniaka, panią Marię Obal, panią Janinę Nycz, pana Mariusza Kluczyńskiego oraz panią Katarzynę Kusiak. Każda z czytających osób podzieliła się ze słuchaczami swoimi wspomnieniami i wrażeniami  związanymi z odbiorem tego dzieła. Uczniowie obejrzeli również wystawkę książek Bolesława Prusa i wystawkę poświęconą życiu i twórczości tego pisarza. Chętni mogli przybić na swoich egzemplarzach „Lalki” pamiątkowy stempel otrzymany z Kancelarii Prezydenta.

  Przedsięwzięcie publicznego czytania największych polskich dzieł literackich ma na celu  zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę. Wspólna lektura pereł polskiej literatury może być również wspaniałą przygodą intelektualną oraz sposobem na radosne spędzenie wolnego czasu w gronie osób, które łączy miłość do rodzimej literatury.

 


 

Rok szkolny 2015/2016 rozpoczęty

 

     Tegoroczny dzień 1 września był wyjatkowo upalny, wciąż trwa astronomiczne lato i z pewnością - termiczne, ale wakacyjne lato już się skończyło. Rozpoczął się nowy rok szkolny. Uroczyste rozpoczęcie przebiegało zgodnie z założonym planem. O 8:00 rozpoczęła się msza święta, na której byli uczniowie, rodzice i nauczyciele, również ze szkoły podstawowej wraz z zparoszonymi gośćmi na uroczystość 30-lecia budynku Szkoły Podstawowej w Tarnawie Dolnej. Po mszy wszyscy zgromadzeni udali sie do szkoły w przemarszu za pocztem sztandarowym. Inauguracja roku szkolnego gimnazjalistów odbyła się w sali gimnastycznej, gdzie Pan Dyrektor Melchior Ryniak przywitał uczniów i pracowników szkoły oraz zachęcił wszystkich do rzetelnej i sumiennej pracy.

   Zaszło parę zmian kadrowo-organizacyjnych, efektem czego jest poniższa lista wychowawów klas:

1A - Leszek Grzyb

1B - Adam Malec

2A - Maria Obal

2B - Renata Kaczmarska

3A - Elżbieta Stodolak

3B - Mariusz Bieńko (zast. za p. Aleksandrę Zastawnę-Grzyb)

 

    Życzymy Szczęsliwego NOWEGO ROKU SZKOLNEGO ! :)

 


 

Plan uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego w Gimnazjum

- 1 września 2015 r. (wtorek)

 

   Rok szkolny rozpocznie się uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym w Tarnawie Górnej o godzinie 8:00. Uczniowie z pobliskich miejscowości dojadą do kościoła autobusem szkolnym według poniższego planu odjazdów:

     - Kalnica:    7:20
    - Czaszyn (z Bzozowca):   7:25
    - Olchowa:  7:50

   Następnie odbędzie się przemarsz pod opieką wychowawców do budynku szkolnego, gdzie około godziny 9:15 rozpocznie się apel inauguracyjny roku szkolnego 2015/2016. Po apelu, ok. godz. 10:00, uczniowie spotkają się w klasach ze swoimi wychowawcami, gdzie zostaną przekazane wszystkie istotne dla klas informacje łącznie z podziałem godzin.

  

  Powrót do domu przewidziany jest do godz. 11:30

 


ARCHIWUM